Strona internetowa www.rcnkonstantynow.pl

Dyskusja związana z przewodnią stroną. Wszelkie sugestie, podpowiedzi, obiektywna krytyka.

Re: Strona internetowa www.rcnkonstantynow.pl

Postprzez Bartosz » 14 kwi 2012, 08:49

A o grającym maszcie? Sporo osób potwierdziło ten fakt. Chyba nawet każdy z kim rozmawiałem ;) . Ale czy to prawda, czy po prostu zdawało się tak bo ktoś radio wyniósł na zewnątrz? Ale raczej ludzie w burze nie wynosili radia poza dom :) Nie wiem co o tym myśleć.
Bartosz
Ekspert

Postprzez Tadekmaj » 14 kwi 2012, 11:36

Kilka razy byłem w okolicach masztu a raz nawet udało mi się wejść przez otwartą boczną bramę gdzie teraz wchodzi się przez dziurę w płocie i przez nikogo niepokojony podeszłem niemalże pod sam maszt. Nie zauważyłem a raczej nie usłyszałem, aby zachowywał się jakoś nie szczególnie i nie miałem okazji posłuchać akurat lecącej audycji radiowej. Nie wykluczone ze w pewnych warunkach zwłaszcza pogodowych lub w tracie wyładowań atmosferycznych, maszt wydawał z siebie jakieś dżwięki gdy na drodze elekrtonicznej bardzo czuły system zabezpieczeń odłączał maszt od nadajników, podobno nawet wtedy gdy wyładowania atmosferyczne występowały kilka a nawet kilkanaście kilometrów od masztu.
Tadekmaj
Ekspert

Postprzez roberto » 14 kwi 2012, 15:21

Sam maszt oczywiście nie świecił , była to plotka przekazywana przez lata , a że jak wiadomo w każdej jest trochę prawdy , więc i tak było w tym przypadku ;) .
Największą wadą masztu , a nawet całej radiostacji był system izolacji lin odciągowych . W tym przypadku teoria przegrała z praktyką , choć może nie do końca to właściwie sformułowałem . Izolacja odciągów okazała się niesamowicie kosztowna , i prawdopodobnie było to główną przyczyną wyboru systemu , który już podczas badań wykazywał wady . Efekt był taki , że podczas stanów przed , i po burzowych , ulewnych deszczy , śnieżyc , czy silnych wiatrów konstrukcyjna wartość krytyczna 400V/m była przekraczana , i dochodziła do 1600V/m , co skutkowało wyładowaniami na izolatorach ,które były podtrzymywane przez energię w/cz nawet do kilkunastu sekund . Zjawisku temu towarzyszyła również dodatkowo detekcja sygnału modulacyjnego , co skutkowało efektami dźwiękowymi .
Faktyczne tak jak napisał Tadekmaj w drugiej połowie lat 70-tych wprowadzono dodatkowe zabezpieczenie przed tym negatywnym zjawiskiem , jednak skutkowało ono ciągłymi przerwami w emisji , więc zostało wyłączone .
roberto
Site Admin

Postprzez Kolekcjoner93 » 14 kwi 2012, 15:32

A jakoś nie zauważyłem nic o pracy obiektu po 1991r. Mam na myśli przeróbkę nadajnika do roli ''kotłowni'' i drugiego do emisji z mocą 75kW.
Kolekcjoner93
Ekspert

Postprzez cubznpl » 14 kwi 2012, 16:11

Kolekcjoner93 napisał(a):A jakoś nie zauważyłem nic o pracy obiektu po 1991r. Mam na myśli przeróbkę nadajnika do roli ''kotłowni'' i drugiego do emisji z mocą 75kW.

Mówi o tym inż. Czowgan, są też skany jego pism, gdzie o tym wspomina.
cubznpl
Site Admin

Postprzez Kolekcjoner93 » 14 kwi 2012, 16:32

Może powiesz, gdzie konkretnie to jest, bo ja jakoś coś tam o nadawaniu z mocą 20kW z fidera znalazłem, ale o ''kotłowni'' i przebudowach nadajników nic...
Kolekcjoner93
Ekspert

Postprzez cubznpl » 14 kwi 2012, 16:51

Kolekcjoner93 napisał(a):Może powiesz, gdzie konkretnie to jest, bo ja jakoś coś tam o nadawaniu z mocą 20kW z fidera znalazłem, ale o ''kotłowni'' i przebudowach nadajników nic...

Proszę bardzo, jest to pod koniec tego pisma:

http://www.rcnkonstantynow.pl/test2/index.php?option=com_content&view=article&id=129&Itemid=136
cubznpl
Site Admin

Postprzez Kolekcjoner93 » 14 kwi 2012, 17:04

Ups! Nie doczytałem do końca... :oops:
Szczerze mówiąc spodziewałem się raczej osobnego artykułu o przeróbkach nadajników.

Wybaczcie za zamieszanie :D
Kolekcjoner93
Ekspert

Postprzez cubznpl » 14 kwi 2012, 17:12

Kolekcjoner93 napisał(a):Szczerze mówiąc spodziewałem się raczej osobnego artykułu o przeróbkach nadajników.

Też bym chętnie poczytał o tej przeróbce, mam nadzieję, że taki artykuł się jeszcze pojawi :)
cubznpl
Site Admin

Postprzez Radarek » 14 kwi 2012, 17:16

I tak wszystko bije nadawanie na fiderze :mrgreen: :mrgreen: - prawdziwa ułańska fantazja :D
Radarek

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Strona internetowa www.rcnkonstantynow.pl