Strona internetowa www.rcnkonstantynow.pl

Dyskusja związana z przewodnią stroną. Wszelkie sugestie, podpowiedzi, obiektywna krytyka.

Re: Strona internetowa www.rcnkonstantynow.pl

Postprzez Sławek » 06 sie 2013, 13:08

Dosyć skomplikowny jest ten modulator /to co się wydaje proste na panelu, wcale nie jest takie proste na schemacie/.
Widać wyraźnie, że poznanie nadajników wymaga bardzo dużej wiedzy, a przy tym ogromu czasu. To niestety nie jest współczesny FM, który się kalibruje jednym palcem. Widać jak potężny jest przy tym skok technologiczny.
Ciekawe dlaczego w pierwszych jego stopniach nie zastosowano półprzewodników, tylko do razu lampy.
Uprościłoby to budowę i zagwarantowało wiekszą żywotność /okres międzynaprawczy/ i niezawodność.
Rzeczywiście cześć m.cz. to twardy orzech do zgryźenia. No ale coś za coś, a była jakość.
Tak na marginesie mam małe dwa pytanka...
Czy prostowniki zasilacza były już diodowe czy też jeszcze selenowe we wzmacniaczu wejściowym modulatora ???
Czy modulację stosowano negatywową czy też pozytywową /ma to znaczenie przy poborze prądu zależnym od głębokości modulacji/.
Patrząc na schemat modulatora, zastanawiam się, czy możliwe byłoby nadawnie C-QUAM, bo z obecnym nadajnikiem raszyńskim, to raczej nie byłoby problemów.
Na pewno bzdurą jest to co kiedyś stwierdzono w zakłóceniach odbioru, że Konstantynów jest dostosowany do emisji ssb. Ciekawe co by miało wytłumić nośną i jedną wstęgę. Zastosowanie drugiego nadajnika w przeciwfazie nic by nie dało.
>Sławek<
P.S. Widziałem kiedyś na wystawie podwójny wzmacnicz m.cz. Philips'a /na chodzie/ zbudowany w opraciu o cztery tetrody Q450 /szafa wielkości nadajnika/. W połączeniu ze współczesnymi kolumnami miał takiego kopa, że hej. Prawie zero intermodulacji i thd.
Sławek

Postprzez roberto » 07 sie 2013, 09:53

Jako że moja wiedza ograniczała się do pytania numer 1 , poprosiłem o odpowiedź Pana Witolda . Cytuję :

1. Prostowniki pomocnicze - wyłącznie z diodami DSA / Brown Boveri, żadnych selenów.
2. Modulacja AM klasyczna, bez dodatkowych opcji (SSB, wytłumiona nośna itp.)
3. Modulacja AM negatywowa dotyczy telewizji. Pierwszy raz spotykam się z takim pytaniem w radiofonii.
Sygnał modulujący nie zawiera składowej stałej.
roberto
Site Admin

Postprzez roberto » 18 sie 2013, 11:54

Kolejna paczka materiałów .
Opracowanie Pana Witolda dotyczące budowy modulatora pt: polaryzacja siatek sterujących N4 i N5 .
Dodatkowo materiał nadesłany przez kolegę Krzysztofa z zaprzyjaźnionego portalu http://cemi.cba.pl/ - dokumentacja czujnika zmierzchowego .
roberto
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 19 sie 2013, 01:22

Dzięki za ten czujnik zmierzchowy :) Nidy nie miałem okazji zobaczyć jego karty katalogowej, nawet schemat ideowy jest... Dziś producenci takich informacji nie podają, jedynie schemat podłączenia i krótki opis. Kilka lat temu przy okazji modernizacji pewnej sieci oświetleniowej demontowałem taki czujnik. Nawet nie wiedziałem, że okaz który zachomikowałem ;) jest identyczny z tym z Konstantynowa. Teraz oglądałem i typ z tabliczki znamionowej jest identyczny ale obudowa trochę się różni. Ta z linku od kolegi Krzysztofa nie posiada "soczewki" w miejscu elementu foto. W Konstantynowie i w moim taka soczewka jest - charakterystyczny kwadrat odróżniający się od pozostałej obudowy kopułki.
Prawdopodobnie ten sam model figurował pod różnymi wykonaniami (nie chodzi o pożółkłą obudowę).

Co do Cemi, super stronka. Kurczę, wspomnienia wróciły... Unitra Cemi na dawnej ul. Komarowa to pierwsza praca moich rodziców - tam mój ojciec zaraz po szkole został brygadzistą i tam się poznał z moją matką (była praktykantką). Do dziś trzymam w spadku kilkadziesiąt archaicznych LED oraz innych elementów elektronicznych made in Poland. W Cemi mój ojciec razem ze swoim kolegą zrobił pierwsze radio wraz z obudową oraz zegarek z wyświetlaczem o którym jeszcze nikt w Polsce nie marzył. Wszystko z tzw. odpadków.
Dawne betonowe budynki obłożone pomarańczowym szkłem zostały wyburzone. Dziś niestety w miejscu zalążka polskiej myśli elektronicznej stoi Galeria Mokotów :cry:
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez roberto » 22 sie 2013, 14:32

Dział "Dokumentacja techniczna" wzbogacony o schemat modulatora . Plik został odpowiednio zmniejszony . Zainteresowanym mogę podesłać plik jpg. o wadze ponad 14 MB . Piszcie na PW .
roberto
Site Admin

Postprzez Sławek » 23 sie 2013, 16:17

roberto napisał(a):Dział "Dokumentacja techniczna" wzbogacony o schemat modulatora . Plik został odpowiednio zmniejszony . Zainteresowanym mogę podesłać plik jpg. o wadze ponad 14 MB . Piszcie na PW .

Bardzo skomplikowany modulator, dużo regulacji na przedwzmacniaczach, wtórniki katodowe, ogromne moce w stopniu końcowym.
Co prawda bardzo się na układach lampowych nie wyznaję, ale naprawdę, nadajniki wymagały ogromu wiedzy.
Jestem pod głębokim wrażeniem zarówno projektantów, jaki obsługi tych, że nadajników.
Spuentować, to można jednym stwierdzeniem...
Nasz Konstantynów w brzmieniu musiał mieć kopa, Tesle, nie Tesle, jakieś cuda Soviet Union, czy nawet Telefunken'y, już nie wspomnę o Thomcast'ach nigdy nie dorównały naszym BBC. Blisko, blisko, ale to nie to...
Wspaniałe nadajniki, doskonała antena, równomierna kołderka elektromagnetyczna nad całym krajem, niezależnie od pory dnia, plam na Słońcu, czy też wiatru słonecznego, pogody etc ...
Aż się prosiło, aby Konstantynów, mógł kiedykolwiek zagrać w STEREO na AM-ie. Owe STERERO AM, zagiełoby współczesny - FM Stereo :lol:
Taka prawda...
Dzisiaj nie ma tego brzmienia, Solec jakoś sobie radzi na Thomcast'cie i tak trzymać. A FM - wszystko sepleni, świersczczy, jak nie w ucho gryzie, to prawie obuchem w łeb wali. Dlatego też Jedynki pomimo, że mono wolę słuchać na długich, niż w paśmie fal ultrakrótkich w quasi wysokiej jakości.
Konkurencja komercyjna - chyba nawet nie warto wspominać, wypada jeszcze gorzej. Nawet nie wypada - TO TRAGEDIA !!!
Taką mamy dziś radiofonię. Do drzwi puka DAB+ /na razie do tych od tyłu/. Tylko pytanie co to będzie za DAB+, który na dzień dobry, został "sparaliżowany" niskim bitrate...
Możnaby pisać dużo, ale chyba Philips nie po to wymyślił cyfrową płytę, aby po niespełna 34 latach /1979 r. prezenatcja formatu/, z zapisu naniej zrobić kalecznego muzycznego potwora...
Trochę odbiegłem od tematu tak trochę w sentyment do naszej radiofonii, mam nadzieję, że Robert wybaczy.
>Sławek<
Sławek

Postprzez roberto » 28 gru 2013, 19:10

W dziale dokumentacja techniczna zamieściłem katalog półprzewodników BBC (rok 1972) . Znaleźć tam możecie parametry tyrystorów CS 220-16 czy diod DSA na których bazowały Konstantynowskie prostowniki .
roberto
Site Admin

Postprzez roberto » 29 mar 2014, 13:23

W dziale modulator zamieściłem stopnie wyjściowe N4 N5 . Na tym kończymy ten dział . Kolejny etap opracowywanej przez p.inż. Witolda Czowgana dokumentacji to stopień w.cz. dzisiaj wzmacniacz wstępny w.cz. - jest to układ już na tranzystorach mosfet czyli po modernizacji dokonanej po katastrofie masztu .
roberto
Site Admin

Postprzez roberto » 08 maja 2014, 01:34

Tym razem mam przyjemność poinformować że dostępne jest opracowanie dotyczące czujnika promieniowania UV /dział automatyka nadajnika/ .
roberto
Site Admin

Postprzez soundsystem » 09 maja 2014, 15:01

Jak zwykle wielki szacunek dla pana Witolda.
Dziś już takich specjalistów nie ma.
soundsystem
Ekspert

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Strona internetowa www.rcnkonstantynow.pl