Strona 1 z 1

Kaseta świetlna na tablicy synoptycznej

PostNapisane: 06 paź 2013, 00:11
przez Łukasz-O
Pod tajemniczą nazwą "kaseta świetlna", ku zaskoczeniu kryje się to:
Kaseta 1.jpg
Nazwa katalogowa KS-48x96, producent: LUBUSKIE ZAKŁADY APARATÓW ELEKTRYCZNYCH "LUMEL". Zielona Góra, ul. Sulechowska 1, tel. 48-11(dane z lat 70-tych).

Szkic rozmiarowy kasety świetlnej:
Kaseta .jpg

Kaseta składała się z korpusu, oprawki, dwóch żarówek, okienka, szybki i dwóch wsporników montażowych. Korpus był wykonany ze stopów aluminiowych, oprawka - z tworzywa termoutwardzalnego, okienko - z tworzywa termoplastycznego, szybka - ze szkła. Części przewodzące z mosiądzu.
W Konstantynowie zastosowano żarówki o napięciu 220V (E14) i mocy 10W.

Re: Kaseta świetlna na tablicy synoptycznej

PostNapisane: 05 sty 2019, 23:30
przez myheaven
No proszę historia zatacza koło. W moim dziale, w mojej pracy, gdzie obecnie pracuję - Laboratorium AGD w Łodzi używamy sprzętu firmy Lumel do pomiaru temperatur. Firma działa dalej po tylu latach ( jedna z niewielu z PRL-owskimi korzeniami ). Nie miałem do tej pory świadomości że Lumel miał swój cząstkowy udział w RCN ;)

Re: Kaseta świetlna na tablicy synoptycznej

PostNapisane: 06 sty 2019, 04:35
przez Łukasz-O
myheaven napisał(a):No proszę historia zatacza koło. W moim dziale, w mojej pracy, gdzie obecnie pracuję - Laboratorium AGD w Łodzi używamy sprzętu firmy Lumel do pomiaru temperatur. Firma działa dalej po tylu latach ( jedna z niewielu z PRL-owskimi korzeniami ). Nie miałem do tej pory świadomości że Lumel miał swój cząstkowy udział w RCN ;)

Guzik prawda, obecny Lumel nie jest polski. Podobnie jak z Wedlem i wieloma innymi markami.

Re: Kaseta świetlna na tablicy synoptycznej

PostNapisane: 06 sty 2019, 14:23
przez Tadekmaj
Nawet Konstantynów nie jest Polski, nie wspominając o Emitelu. Polskie to jest tylko to, co zrobiono i to co zostało po tzw. okręcie flagowym Polskiej Radiofonii. :(