Strona 1 z 1

Automatyka RCN Konstantynów

PostNapisane: 19 lis 2010, 01:58
przez Wapotron
Witam wszystkich Forumowiczów po długiej przerwie :) Na wstępie, chciałbym Was prosić o jakiekolwiek informacje, związane z automatyką i sterowaniem nadajników BBC (ABB). Czy były to urzadzenia analogowe, czy cyfrowe. Czy wykorzystywały mikroprocesory (w 1973/74 r. - było to już możliwe).

Re: Automatyka RCN Konstantynów

PostNapisane: 19 sty 2011, 17:21
przez TAN
Analogowa automatyczna z możliwością ręcznej manipulacji włącz/wyłącz nadajnik

Pozdrawiam

Re: Automatyka RCN Konstantynów

PostNapisane: 24 sty 2011, 02:19
przez Wapotron
Dziękuję za odpowiedź, a pytałem dlatego, że kiedyś w sieci znalazłem fotografię przedstawiającą podobne panele sterownicze co naszego BBC i był tam panel z cyfrowym wyświetlaniem parametrów pracy i częstotliwości. Zdjęcie podobnego panelu kontrolnego, jak w naszej WRC, jest na stronie:

http://www.transmitter.be/bbc-sk53.html

pozdrawiam ;)

Re: Automatyka RCN Konstantynów

PostNapisane: 24 sty 2011, 12:55
przez Slawek
Wapotron napisał(a):Dziękuję za odpowiedź, a pytałem dlatego, że kiedyś w sieci znalazłem fotografię przedstawiającą podobne panele sterownicze co naszego BBC i był tam panel z cyfrowym wyświetlaniem parametrów pracy i częstotliwości. Zdjęcie podobnego panelu kontrolnego, jak w naszej WRC, jest na stronie:

http://www.transmitter.be/bbc-sk53.html

pozdrawiam ;)


Witam.
To zdjęcie nie ma nic wspólnego z nadajnikami w naszej WRC.
Ten nadajnik krótkofalowy jest podobny z wyglądu do naszego długofalowego szwajcarka ABB, który jest w Raszynie.
Wykluczam elektronikę.
Pozdrawiam Sławek

Re: Automatyka RCN Konstantynów

PostNapisane: 24 sty 2011, 16:57
przez TAN
i o dekadę póżniejszy. (1982-1986)

Re: Automatyka RCN Konstantynów

PostNapisane: 11 wrz 2011, 23:04
przez roberto
Krótka odpowiedź P. inż. Czowgana . Niebawem temat zostanie rozwinięty , włącznie z publikacją fabrycznej dokumentacji B&B , oraz opisem układu logiki .

"Sterowanie nadajników było zbudowane z bramek logicznych NAND oraz INVERT, wykonanych techniką DTL firmy Fairchild. Nie było mikroprocesorów ! Ta "logika" była moim hobby i kosztowała mnie mnóstwo czasu, aby ją opanować. Programowanie działania polegało na przelutowaniu kabelków między nóżkami scalaków. Prostownik 15 kV miał "logikę" wykonaną z elementów dyskretnych ! Brown Boveri miało zasadę, aby stosować rozwiązania sprawdzone. Układ sterowania prawdopodobnie był opracowany po koniec lat 60-tych"