przez anodowy » 17 sty 2013, 15:22
po przeglądzie dokumentacji hipoteza sie potwierdziła odnośnie szerszej modulacji na początku Konstantynowa a pozniej po przyjętym Planie Genewskim w 1975, gdzie na nowo rozparcelowali większą ilość stacji w eterze i wszystkie radiostacje w Europie pracują do 4,5Kz co daje okienko 9KHz (w USA 10KHz). Prikaz był aby od 23 listopada 1978 Polska nadawała wg nowego porządku. Ładnie to musiało grać i do tego 1MW mocy, to nagranie Kolegi na ZK140 z latem w radiu jest najwiekszym skarbem i dowodem tego brzmienia. Ale nie do przesady z tym 10KHz. Do 10KHz przychodziło z łącz telefonicznych (zapewne ze spadkiem)ale i odbiorniki dawały duży spadek przenoszenia na filtrach pcz wiec wysokie tony nie za bardzo Panowie- już radia wtedy obcinały na "małej deemfazie" aby zmniejszyc szumy. publikowałem kiedys linki do nagrań z radia Luxy w 1968 roku jak to gra więc spokojnie posłuchać i nabrać obiektywizmu.
odnosnie kompresora to chyba odwrotnie - kompresor-ogranicznik daje lepsze wysterowanie nadajnika, moc wstęg bocznych z anteny wzrasta o kilkanascie dB, polepsza sie odstep od szumów w odbiorniku, powieksza sie % modulacji, prąd anodowy by dać na końcu większe zużycie energii.
odnosnie PDM kompresor - to tylko jego nazwa ale urządzenie zawiera osobno kompresor, ogranicznik, ekspander. Wspólne ustawienie 3 procesorów daje piękne rezultaty. Tutaj najbardziej przydaje sie ogranicznik aby nie przewalić- przepalić modulacji szczytami dzwięku bo nie tyle lampy sie zużywają tylko nadajnik puszcza śmieci co skutkuje sankcjami do dziś.
urządzenie CLR jest ładnym produktem polskim ( w oznaczeniu na froncie być może typ i rok produkcji) bo zawiera kompresor-ogranicznik i potrzebny filtr 4,5KHz lecz klasą jest daleko za PDM. Wtedy istniał Optimod AM który obok procesorów miał nie jeden filtr. Na marginesie wtedy Optimod przełaczany był autamatyką z nadajnika i puszczał pasmo dzienne 10KHz i nocne 5KHz, nocą ograniczano pasmo i moc emisji aby nie zakłócać odległych stacji na średnich falach.