120 KV na maszcie

Nadajniki BROWN BOVERI

120 KV na maszcie

Postprzez roberto » 23 sty 2011, 18:19

Panowie czy ktoś z was jest w stanie jednoznacznie opisać skąd brało się napięcie 120KV na wyjściu z nadajników , podczas gdy napięcie anodowe stopnia końcowego wynosiło 15KV , oraz czy nadajniki posiadały transformatory modulacyjne ?
roberto
Site Admin

Re: Nadajniki (zasada działania)

Postprzez anodowy » 03 wrz 2011, 17:44

wg mojej wiedzy każdy modulator AM posiada trafo na wyjściu i tam jest owe wysokie napięcie wyjściowe dla anteny. Wysokie napiecie anodowe na lampie ma rozpędzić układ do normalnych warunków pracy tego stopnia. jesli jest modulacja na siatke czy katode to nie trzeba trafa dla dzwięku lecz najcześciej używano modulacji anodowej za jej najlepsze parametry. jedyny minus anodowej modulacji to wymóg olbrzymiej mocy audio doprowadzonej do anody modulatora który znajdował sie przy końcu toru nadawczego. To tłumaczy obecność dwóch lamp BTS w Konstantynowie w układzie przeciwsobnym tylko dla dzwięku. napewno gdzieś było trafo tego modulatora.
anodowy
Ekspert

Postprzez TAN » 10 wrz 2011, 13:35

"wg mojej wiedzy każdy modulator AM posiada trafo na wyjściu i tam jest owe wysokie napięcie wyjściowe dla anteny"

A skąd tam wcz ?...i jak jeszcze dleko do anteny!
TAN
Ekspert

Postprzez roberto » 11 wrz 2011, 18:35

Oto odpowiedź na moje pytanie sprzed miesięcy .
Opracowanie na moją prośbę wykonane dla nas osobiście przez P. inż. Witolda Czowgana .
Załączniki
Napięcia i prądy [domek+maszt].jpg
roberto
Site Admin

Powrót do Technikalia- Urządzenia nadawcze