Nasłuch programu oraz stanowisko dyżurnego - biurko

Budynki stacyjne, układ chłodzenia nadajników, radiolinia, wszelkie elementy związane z funkcjonowaniem Radiostacji

Moderator: Łukasz-O

Nasłuch programu oraz stanowisko dyżurnego - biurko

Postprzez Łukasz-O » 19 sty 2013, 03:03

Tak jak w temacie, mam pytanie jak był realizowany nasłuch, odsłuch (jak kto woli) nadawanego programu. Gdzie znajdowały się głośniki i czy w ogóle były?
W Solcu głośniki są w pomieszczeniu kontrolnym oraz na głównej sali nadajników. W Konstantynowie nie widziałem nic - a nie sądzę, że podczas projektowania RCN-u na skale światową, nie przewidziano takiej instalacji w wykonaniu stałym - fabrycznym.
Łukasz-O
Ekspert

Re: Nasłuch nadawanego programu na sali nadajników

Postprzez roberto » 19 sty 2013, 10:30

Oczywiście był odsłuch kontrolny . Poniżej fragment panelu sterowania z elementami sterowania m.in. wzmacniacza do wysterowania głośnika kontrolnego .
DSCF0344.JPG

Głośnik kontrolny był na zewnątrz , taka dość spora kolumna , o ile dobrze pamiętam po prawej stronie w kącie .
Oscyloskop identycznie jak w Solcu służył zazwyczaj do kontroli głębokości modulacji (wykres trapezowy)
roberto
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 19 sty 2013, 16:36

To szkoda, że nie powiesili go na płocie obok wartowni ;) Masz na myśli ten głośniczek po lewej stronie, obok termometru? To to chyba jakaś samoróbka dla pracowników wypoczywających na ławce.
Czyli dyżurny siedząc przy stole kontrolnym nie miał możliwości odsłuchu :shock: Może jednak stały jakieś kolumny po bokach sali.
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez roberto » 19 sty 2013, 16:55

Ja czasem piszę bez sensu ;) .
Ktoś kiedyś sugerował , że głośnik był wbudowany w panel nadajników . Dlatego napisałem "na zewnątrz" .
Kolumny , (bądź kolumna ,nie wiem czy były dwie czy jedna) stały po bokach w sali głównej .
Ten głośniczek obok termometru , to chyba wchodził w skład systemu przywoływania pracowników .
roberto
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 19 sty 2013, 17:29

No to żeśmy się dogadali :D
Przy okazji tematu, czy tam był jakiś radio węzeł? Chodzi mi czy, np. na wartowni lub też w pomieszczeniach administracyjnych można było słuchać jedynki (powiedzmy tak jak normalnego radia w domu).
Skoro był interkom i przywołanie ludzi z konkretnych pomieszczeń, to zapewne wrzucenie muzyki paniom np. w księgowości i na magazynie, nie stanowiło chyba problemu ;)
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez roberto » 19 sty 2013, 18:37

Wychodzi na to , że prawdopodobnie było to właśnie coś na styl radiowęzła .
DSCF0438.JPG

Dwa opisane wejścia i przełącznik - mikrofon - radio
Tyle że tych głośników to chyba za dużo nie było ... 3 wyjścia ...
roberto
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 19 sty 2013, 20:51

Teoretycznie trzy ale jeśli to są din-y takie jak na wejściu to mamy dwa sygnały L i P. Takie monofoniczne stereo ;)
W naszym przypadku może być to aż 6 głośników. Nie wiemy natomiast, czy rzeczywiście przewody są typowe dla tego rodzaju wtyczek, czy może dali zwykły dwużyłowy. Jak dwużyłowy to faktycznie tylko trzy głośniki. Przepraszam cztery :) wejście nr 2 jest rozgałęzione ;)
Nieopisane gniazdo to pewnie magnetofon.
Ciekawy jest wskaźnik wysterowania. Takie wykonanie jest raczej mało funkcjonalne i nieprzydatne. Jest bo jest.
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez cubznpl » 19 sty 2013, 21:24

To mogą być typowe w tamtych czasach wtyki głośnikowe mono, jeden pin prostokątny, a drugi okrągły.
cubznpl
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 19 sty 2013, 22:57

Miałem takie w jakieś Unitrze, tu fotki tych głośnikowych i nie tylko Link. Przy okazji warto przejrzeć całą zawartość stronki.

Jestem prawie na 100% przekonany, że to jednak diny 5-cio pinowe. Widziałeś kiedyś urządzenie z trzema wyjściami głośnikowymi?
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez cubznpl » 19 sty 2013, 23:11

Ale to nie jest urządzenie fabryczne, może to Pan Witold zrobił?
Widać, że to produkcja domowo-warsztatowa :)
cubznpl
Site Admin

Następna strona

Powrót do Technikalia- Pozostała infrastruktura