Nasłuch programu oraz stanowisko dyżurnego - biurko

Budynki stacyjne, układ chłodzenia nadajników, radiolinia, wszelkie elementy związane z funkcjonowaniem Radiostacji

Moderator: Łukasz-O

Re: Nasłuch programu oraz stanowisko dyżurnego - biurko

Postprzez zarowka_1234 » 03 lut 2013, 11:01

Łukasz-O napisał(a):Odbiegając od wątku.
Bardzo lubię analogowe rozwiązania, bez sensorów, wyświetlaczy, układów scalonych, procesorów itp. Wkurzają mnie dzisiejsze produkty z przysłowiowym jednym przyciskiem od wszystkiego :evil:

Jestem również tego samego zdania. Zapomniałeś dodać że dziś wszystko steruje się komputerami. Nie ma już samodzielnych urządzeń do sterowania czymś. Np. we wszystkich łodzkich elektrociepłowniach duże tablice z przełącznikami i miernikami od 10 lat zastąpiły komputery.
Zresztą wystarczy porównać panele sterownicze konstantynowa z biurkiem w Solcu.
zarowka_1234
Ekspert

Postprzez Łukasz-O » 03 lut 2013, 21:42

Pamiętam jak facet na miernictwie zapewniał nas, że wprowadzenie cyfrowych wyświetlaczy zamiast analogowych mierników na tablicach synoptycznych w elektrowniach nie jest możliwe. Łatwiej zauważyć zmiany na wskazówkach niż w ciągu wyświetlanych i zmieniających się liczb.
Pomimo, że miał racje to bardzo się mylił. Ciekawe co teraz mówi uczniom (jeśli nadal uczy).

W Solcu w zasadzie w ogóle nie ma panelu energetycznego. Nie ma, bo nie jest tak naprawdę potrzebny. Dyżurny siedząc przy biurku ma tylko podgląd na zasilanie i działanie SZR. Nie wiem być może jeszcze z poziomu komputera mogą robić jakieś przełączenia - tak jak np. sterowanie nadajnikiem, ale nie jestem pewny. Podejrzewam, że nie.
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez Stefan_Opole » 13 mar 2013, 22:47

Na wyjściach IMHO są wtyczki głośnikowe - charakterystyczny kształt wyjścia przewodu z wtyczki. Przewody - zwykłe 2 - żyłowe. Kabelki sygnałowe ekranowane do wczesnych lat 90tych miały bardzo charakterystyczny kształt izolacji zewnętrznej
Stefan_Opole

Poprzednia strona

Powrót do Technikalia- Pozostała infrastruktura