Budowa obecnego masztu - 1949r.

Dyskusja związana z długofalową stacją nadawczą zlokalizowaną w Raszynie

Moderator: Łukasz-O

Re: Budowa obecnego masztu - 1949r.

Postprzez Karol. » 02 lis 2014, 03:31

Łukasz-O napisał(a):
Karol. napisał(a):Świetna fotorelacja Łukaszu,rozumiem że dźwignia jest już w Twoim posiadaniu.Na leża się Tobie z jak nikomu za taki wkład w fotolercję remontu "Dziadka Raszyna.Naprawdę Wielki Szacun

Fotorelacja może i ciekawa ale opis do bani - nad czym teraz ubolewam. Nie ukrywam, że mi wstyd. Gdybym wiedział, że ten temat jest tak popularny i śledzony, bardziej bym się postarał, a niekiedy nawet ugryzł w język. Takim głupim nieświadomym paplaniem można wielu ludzi skrzywdzić lub doprowadzić do szewskiej pasji. No ale jak to mówią, człowiek uczy się całe życie - a i tak głupi umrze ;)

Łukaszu nikt tu do Ciebie nie ma pretensji.Ten się nie myli co nić nie robi.Fotorelacja nie ciekawa a rewelacja,gdyby nie Twoja fotorelacja każdy żył by w ciemnocie co się dzieje w końcu z tym Raszynem.A tak wszystko jak na" TACY"I bez podlizywania się co jest ostatnio modne na innych podobnych forach np. RP
Karol.

Postprzez Sławek » 02 lis 2014, 11:03

Łukasz-O napisał(a):Fotorelacja może i ciekawa ale opis do bani - nad czym teraz ubolewam. Nie ukrywam, że mi wstyd. Gdybym wiedział, że ten temat jest tak popularny i śledzony, bardziej bym się postarał, a niekiedy nawet ugryzł w język. Takim głupim nieświadomym paplaniem można wielu ludzi skrzywdzić lub doprowadzić do szewskiej pasji. No ale jak to mówią, człowiek uczy się całe życie - a i tak głupi umrze ;)

Łukaszu...
Nie jesteśmy fachowcami z dziedziny remontów masztów...
Jesteśmy zwykłymi ludźmi, pasjonatami, dzięki Twojej znakomitej fotorelacji wiemy co się dzieje np. w Raszynie, który dla Emitela jest totalnym TOP SECRET.
Dzięki Twojej relacji nawiązałeś kolejne kontakty, które zbliżają Nas wszystkich do Naszej wspólnej pasji.
Nie oceniaj się zbyt pochopnie, ja też na skutek swojej niewiedzy dolałem "oliwy do ognia".
Myślę, że Pan Sebastian i jego Pracownicy są w stanie to zrozumieć i Nam wybaczyć...

Ośrodek w Raszynie jest przepełniony kartami pięknej historii Polskiej Radiofonii, a Twoja fotorelacja dodatkowo ją podkreśla i pieczętuje.
O Raszynie jeszcze nie koniec... Wkrótce pojawią się nowe wątki na forum, odnośnie gwiazdy, zasilania (LW) no i w końcu coś o lampie.

Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie...
>Sławek<
Sławek

Postprzez roberto » 02 lis 2014, 14:35

Kameralne grono , wręcz kilku "wariatów" rozpracowujących bardzo nietypowy temat . Na hasło "zwiedzanie RCN" po jednym telefonie pod bramą jest Łukasz , Tadek Maj ,pomimo że do końca nie wiadomo czy tą bramę przekroczą . No właśnie ! Fenomen tego forum polega na tym , że My nie jesteśmy wirtualnymi nickami . Spotkaliśmy się nie raz , i mam nadzieję będzie jeszcze nie jedna okazja ...
Podobnie jak Łukasz miałem akcję typu "nadepnięcie komuś na odcisk" , to nieuniknione . Czas płynie , realia się zmieniają . Życie !
Nasza wiedza ograniczona !
Przyszedł mi do głowy pewien pomysł , może w ramach przeprosin umieścimy reklamę (baner) firmy Technomaszt na naszej stronie . Oczywiście jeżeli firma wyrazi zgodę .

Robert
roberto
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 03 lis 2014, 23:30

Wkradł się mały błąd. Zbyt dużo tych ton do zapamiętania na raz ;)
Wcześniej podawałem 8 ton jako ciężar samej gwiazdy. Gwiazda jednak ważyła trochę mniej - ok 3 ton, natomiast nieco ponad 8ton ważyła gwiazda razem z ostatnim segmentem masztu. To tak w gwoli sprostowania.

Odbiegając od tematu...
Poniżej uproszczony rysunek pokazujący sposób zamontowania pojemności końcowej (gwiazdy) w maszcie - tak było do bodaj 2005r.
Konstrukcja gwiazdy.jpg

Czerwone punkty przedstawiają miejsce podpory konstrukcji, oczywiście pomost był zapewne bardziej wzmocniony.
Niebieskie, to miejsca podparcia gwiazdy (żurawia) w fazie budowy masztu.

Wracając do prac obecnych.
ciekawostką jest górna oprawa przeszkodowa. Świeci naprzemiennie z tymi dolnymi (oczywiście na zdjęciu tego nie widać - długi czas otwarcia migawki).

Oświetlenie już działa normalnie tzn nie naprzemiennie, choć tamten efekt był nawet ciekawy.
Ludzie na maszcie cały czas pracują.
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez Łukasz-O » 08 lis 2014, 00:41

7. 11 - kolejna fotorelacja.
Od kilkunastu dni trwa drugi etap - tzw. prace uzupełniających. DVB-t już pracuje, więc obecne roboty bez większych presji - chłopaki wreszcie mogą trochę odetchnąć. Pomimo pracującej anteny DVB-t na iglicy, pracownicy poniżej znajdują się w bezpiecznej strefie. Nie wiem czy fachowo się wyrażę (mam nadzieję, że nie pomieszałem ;) ) - zakres promieniowania wynosi 60 stopni. Poprawcie mnie jeśli coś źle pisze.

U stup "komina" pojawiła się galeryjka. Po za galerią wyrosła również tajemnicza skrzynka. Prawdopodobnie rozdzielnica oświetlenia przeszkodowego:
A.JPG
B.JPG
C.JPG

Tradycyjnie trafiłem na opuszczanie zbędnego balastu:
D.JPG
E.JPG
F.JPG

Niestety pogoda barowa i mgła, trudno było dostrzec czym chłopaki aktualnie się zajmują. Być może doprowadzane są fidery do DAB-u? Na drabince kablowej od rezerwowego DVB-t raczej nic nie widzę, chyba że będzie lub jest jeszcze inna. Może z drugiej strony na podstawowej od DVB-t? W ogóle mało co widzę przez tą mgłę :|
Drabinka od rezerwowego DAB-u jest w miejscu jednej z usuniętych szyn dawnego dźwigu osobowego - może Wy się dopatrzycie. Przy okazji szyn dźwigu - ci uważniejsi z Was, zapewne pamiętają, jak całą relacje remontu zacząłem od lamentu odnośnie usuniętych szyn. Szyny te usunięto z prostego powodu, według wyliczeń maszt zaczynał być niebezpiecznie ciężki. Jedynym rozwiązaniem odciążenia masztu było podjęcie decyzji wycięcia wewnętrznych szyn prowadnikowych. Było tego ok 20 / 30 ton.
Wróćmy jednak do dnia dzisiejszego:
G.JPG
H.JPG

Na poniższym zdjęciu ewidentnie coś tną, być może usuwają tymczasowy pomost na którym mieli przez kilka miesięcy mini bazę techniczną.
I.JPG
J.JPG

Wracając do pierwszego etapu. Jednym z większych utrapień z którym chłopaki na górze musieli się zmierzyć, była niepozorna antena wewnętrzna (znajdująca się bezpośrednio pod ich pomostem technicznym) oraz jej skomplikowane fidery. Bardzo utrudniała procesy technologiczne. Dużym uniedogodnieniem był również montaż płyt osłonowych OSB o wymiarach bodajże 2,50 na 1,20. Przy okazji płyt. Zanim płyty zamontowano, osłonięto panele anten folią bąbelkową, która miała na celu ochronić panele przed ewentualnym porysowanie przez płyty.
Warto dodać, iż "dziadek" jest konstrukcją cholernie potężną i nietypową. Nie ma obecnie innego takiego masztu. Nie było mowy o podręcznikowych przyjętych rozwiązaniach technicznych - do każdego szczegółu podchodzono indywidualnie. Wiele technologi opracowano tylko dla tego masztu - autorskich technologi jeśli mogę to tak nazwać.
Także z pozoru rzeczy na które my laicy nie zwracaliśmy uwagi, stwarzały im najwięcej kłopotów. Natomiast sprawy dla nas trudne wykonali jak po maśle.

Odpoczynek na 142-gim metrze:
K.JPG
L.JPG

Po zakończeniu prac "uzupełniających" zacznie się następny, trzeci już etap. Etap również trudny jak ten pierwszy ale o tym w następnych "odcinakach".

No właśnie, dzień coraz krótszy, widoczność również nie najlepsza... Listopad / grudzień to nie czerwiec - nie spodziewajcie się zadowalających zdjęć i częstych relacji.
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez Łukasz-O » 10 lis 2014, 23:42

Ostatnio natknąłem się na pewne zdjęcie: http://www.panoramio.com/photo/113170984
113170984.jpg

Jest stosunkowo nowe, zamiast jednej z prowadnic dźwigu mamy drabinkę kablową i zamontowane fidery - jak sądzę od rezerwowego DVB-t. Ciekawe, czy na tej drabince będzie również DAB?
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez Sławek » 11 lis 2014, 02:49

Zastanawiam się, jak był prowadzony fider UKF-FM OIRT ???
Czy był tylko jeden, czy były aż trzy fidery, po jednym dla każdego z trzech programów.
Stałem kiedyś jako młody chłopak /była to II połowa lat 80-tych/ pod ogrodzeniem od strony ulicy Przyszłości.
W pasie fundamentów lin odciągowych widać było cały maszt.
Pamiętam trochę przez mgłę, trzy grube czarne kable wewnątrz masztu.
Jeżeli dobrze zapamiętałem, to ówczesne anteny UKF,
mogły być zasilane w podziale wysokościowym, podobnie jak to dzisiaj jest na Pałacu.
A może fider był tylko jeden ???
>Sławek<
Sławek

Postprzez Łukasz-O » 11 lis 2014, 03:41

Co do OIRT-u, była rura z uchwytami:
Link
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez Sławek » 11 lis 2014, 12:01

Nie dam sobie dziś głowy uciąć, ale przez "mgłę" pamiętam 3 fidery.
Być może trzeci przewód służył do zasilania bądź to innej anteny,
bądź to oświetlenia przeszkodowego.
Na pewno o emisji Eski na 73.2 MHz V, wtedy nie mogło być nawet mowy.
Z ulicy nie było widać fundamentu ani trzonu masztu. Wszystko było zarośnięte.
>Sławek<
Sławek

Postprzez Łukasz-O » 11 lis 2014, 22:54

Zostawmy zatem obecne prace prowadzone na maszcie dając przy tym odpocząć ludziom na górze i przenieśmy się parę lat wstecz.

Na maszcie był OIRT, drugi dodatkowy OIRT, słynny wodowskaz i parę jeszcze innych wynalazków. Rurę od OIRT-u faktycznie wcięto w tym roku tak jak pisał kolega Wierzownick. Rura była zamontowana w okolicach krawężnika północnego i łączona za pomocą kołnierzy. Do rury dospawane były płaskowniki na których prowadzono fidery. Ile sztuk - nie wiem. Czy rura sama w sobie miała jeszcze coś w środku tego też nie wiem. Być może służyła jedynie jako podpora uchwytów fiderów.
Niektóre zdjęcia już znacie.
Na poniższym widać rurę z płaskownikami po lewej stronie wnętrza konstrukcji, wbrew pozorom nie schodzi ona do ziemi. Widzimy też drugą rurę wyrastającą z fundamentu na której wisi rozdzielnica oświetlenia przeszkodowego. Wszystko co wchodzi na maszt realizowane jest przez pomost kablowy - obecne oświetlenie masztu również. Dawniej wchodziło pionową rurą od fundamentu:
xxx 010.jpg

Rura z uchwytami fiderów OIRT-u kończyła się na 270m:
P1010659.JPG

A to jedyna pamiątka po pojedynczej dodatkowej antenie OIRT na 130m. Istnieje nadal:
P1070894.JPG
P1130550.jpg

Ciekawą sprawą są uchwyty montowane fabrycznie na północnym krawężniku. Są (były) praktycznie na całej długości masztu, kończyły się w miejscu posadowienia trzonu gwiazdy - ostatni pomost na którym zatrzymywała się kabina dźwigu. Na ostatniej fotografii widać zakończenie trasy uchwytów na wysokości pomostu.
P1130516.JPG
P1130515.JPG
P1010787.JPG

Całkiem możliwe, iż do nich montowano oryginalne kable elektryczne oświetlenia masztu. Dlaczego kończą się na wysokości posadowienia trzonu masztu? A no dlatego, że trzon podtrzymujący gwiazdę był jedynym możliwym elementem aby oświetlenie wyprowadzić na szczyt. Jak widzieliście na moim odręcznym rysunku, gwiazda nie leżała kiedyś bezpośrednio na maszcie.
Na zdjęciach wykonanych przez pracowników Technomasztu na "koronie", widziałem resztki stalowych rurek, mocowanych na górze ramion gwiazdy wyprowadzonych promieniście od środka konstrukcji.

Obecne oświetlenie LED jest prowadzone na południowym krawężniku na też dość leciwej już drabince kablowej. Być może ta drabinka wykorzystywana jest jeszcze do "wodowskazu" ;) itp. W dolnej części zdjęcia niewyraźnie ale widać rurę od OIRT-u:
xxx 047.jpg
Łukasz-O
Ekspert

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do RON Raszyn - Łazy