Zewnętrzna antena radiowa

Dyskusja na dowolne tematy

Zewnętrzna antena radiowa

Postprzez Łukasz-O » 21 maja 2012, 21:52

Pomóżcie bo krew mnie już zalewa.
Mieszkam w linii prostej ok 15km od PEKIN-u oraz ok 34km od Raszyna Link. Początkowo miałem antenkę SW Total bez wzmacniacza, jakość odbioru bez rewelacji. Podkorciło mnie i kupiłem taką samą ale ze wzmacniaczem myśląc, że będzie poprawa ale oczywiście odbiór jest jeszcze gorszy a jak włączę zasilacz (pięknie nazwany separatorem zasilania :lol: ) to już w ogóle porażka. Odbiornik to stary Technics SA-DX850, na większość stacji brak RDS, Stereo, często szum.
Antena montowana na balustradzie tarasu, parter (brak możliwości wyniesienia na dach). Czubek anteny ok 4 - 5m npt na dodatkowym maszcie, niżej wisi talerz. Ekran uziemiony.
Co mogę zrobić aby odbierać po ludzku radio, może jakaś inna antena? W tych sprawach jestem laikiem :|
Łukasz-O
Ekspert
 
Posty: 1868
Dołączył(a): 22 gru 2010, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zewnętrzna antena radiowa

Postprzez Marcin » 21 maja 2012, 22:33

A może spróbuj zrobić dipol półfalowy.
Dwie rurki metalowe , po około 75 cm. Do górnej gorąca żyła do dolnej oplot kabla.
Obrazek
Nie patrz na wymiary (ten dipol jest na ok 80 mega) . To rysunek poglądowy jak to ma wyglądać.
Marcin
 

Re: Zewnętrzna antena radiowa

Postprzez Łukasz-O » 21 maja 2012, 23:02

Podobne rozwiązanie (rysunek) widziałem na innym forum i też nad tym myślałem. Problem w tym, że na "maszcie" wisi jeszcze talerz od N-ki, który częściowo zasłoniłby w tym rozwiązaniu dolny pręt.
Wygląda to tak:
Ant.jpg
Łukasz-O
Ekspert
 
Posty: 1868
Dołączył(a): 22 gru 2010, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zewnętrzna antena radiowa

Postprzez zarowka_1234 » 22 maja 2012, 16:42

To zbuduj antenę ćwierćfalową. A co do półfalowej to lekkie zasłonięcie dolnego pręta nie powinno mieć aż takiego znaczenia (tym bardziej jeśli ekran jest uziemiony). Musisz wypróbować w praktyce. Do próby wystarczą nawet dwa druty z wieszaka o odpowiedniej długości. Odległość między połówkami też najlepiej dobrać doświadczalnie.
Na jakich częstotliwościach najbardziej ci zależy?
zarowka_1234
Ekspert
 
Posty: 316
Dołączył(a): 08 sie 2011, 10:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Zewnętrzna antena radiowa

Postprzez Marcin » 22 maja 2012, 18:04

zarowka_1234 napisał(a):To zbuduj antenę ćwierćfalową. A co do półfalowej to lekkie zasłonięcie dolnego pręta nie powinno mieć aż takiego znaczenia (tym bardziej jeśli ekran jest uziemiony). Musisz wypróbować w praktyce. Do próby wystarczą nawet dwa druty z wieszaka o odpowiedniej długości. Odległość między połówkami też najlepiej dobrać doświadczalnie.
Na jakich częstotliwościach najbardziej ci zależy?


O własnie. Ale ćwiartka musi mieć przeciwwagi.
Tylko czy przypadkiem SV Total to nie jest antena ćwierćfalowa GP z przeciwwagą w postaci "rękawa" ?
No bo żeby antena GP miała oporność 75ohm to przeciwwaga musi być pod kątem 180 st..
Marcin
 

Re: Zewnętrzna antena radiowa

Postprzez zarowka_1234 » 22 maja 2012, 20:18

Przecież można złożyć antenę taką jak wyżej lecz o długości 1/4 fali i założyć do tego symetryzator.
Ale na początek radzę zrobić dla próby nawet z dwóch grubych drutów i izolacji antenę półfalową. Jak będzie odbierać wystarczająco to złożysz wtedy na stałe np. z rurek miedzianych.
zarowka_1234
Ekspert
 
Posty: 316
Dołączył(a): 08 sie 2011, 10:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Zewnętrzna antena radiowa

Postprzez Łukasz-O » 22 maja 2012, 21:45

Szczerzę Wam powiem, że chciałem uniknąć budowania własnych konstrukcji. Liczyłem na coś gotowego. Ta obecna antena ma w sobie wzmacniacz, zastanawiam się czy tego ustrojstwa nie można się pozbyć i ewentualnie wsadzić tam coś innego, np. ten symetryzator? Pierwsza antena nie miała tego g...a tam w środku i odbierała stosunkowo lepiej i niżej była zamontowana. Jeszcze jej nie rozbierałem. Gdzieś czytałem, że tam niema żadnej przeciwwagi.

Oczywiście jeśli czas mi pozwoli to pobawię się dodatkowo w konstruktora i oczywiście z Waszą pomocą może jakąś antenę spłodzę ;)
Łukasz-O
Ekspert
 
Posty: 1868
Dołączył(a): 22 gru 2010, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zewnętrzna antena radiowa

Postprzez zarowka_1234 » 23 maja 2012, 12:53

Jak tak patrzę to widzę że w ogóle jakiś wynalazek kupiłeś. Bez przeciwwag do tego ze wzmacniaczem. Ja mieszkam w Łodzi i udaje mi się odbierać PR1 z Raszyna na antenie półfalowej umieszczonej na szafie. Co prawda odbiór jest bardzo słaby, ale jest. Więc u ciebie powinno odbierać bardzo dobrze.
Jeśli chcesz kupić coś fabrycznego to kup po prostu zwykły dipol 1/2 fali z symetryzatorem. Chodź ja zachęcam cię do zbudowania anteny własnoręcznie. Poza tym taką antenę możesz zbudować już pod konkretną częstotliwość (co nie oznacza że reszty pasma taka antena nie będzie odbierać).
Doraźnie spróbował bym jeszcze wyjąć ten wzmacniacz z anteny, żyłę podłączyć do "bata", ekran do masztu. Ale tylko doraźnie.
zarowka_1234
Ekspert
 
Posty: 316
Dołączył(a): 08 sie 2011, 10:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Zewnętrzna antena radiowa

Postprzez Marcin » 23 maja 2012, 13:32

zarowka_1234 napisał(a):Jak tak patrzę to widzę że w ogóle jakiś wynalazek kupiłeś. Bez przeciwwag do tego ze wzmacniaczem.

Jest przeciwwaga "rękawowa" pod kątem 180st żeby zapewnić dopasowanie 75ohm.. Jest to tzw dipol rękawowy, rózne są na to nazwy.
Górna część promiennika anteny jest podpięta go gorącej żyły.
Dolny element od łączenia do postawy jest przeciwwagą i do niego podpięta jest masa kabla. W środku przeciwwagi powinien iść kabel do elementu górnego anteny.
ANteny tego typu rzadko się robi, bo w sprzęcie nadawczym/amatorskim stosuje się impedancję 75 ohm. Na ogół.

Pozdrawiam,
Marcin SQ5RWS
Marcin
 

Re: Zewnętrzna antena radiowa

Postprzez Stefan_Opole » 23 maja 2012, 15:06

Panowie, zapominacie, że większość radia idzie w poziomej polaryzacji. Tak więc i dipol musi być poziomo ustawiony. Moja rada: Kupić za 5zł w sklepie RTV lub elektronicznym puszkę antenową, do tego zdobyć 2 aluminiowe pręty, rozklepać końce, przewiercić i "na żywca" podłączyć do tego koncentryk. Dla UKFu fługość sumaryczna całego dipola [m] powinna wynosić 143/f[MHz] co daje 1,46m dla f=98MHz, czyli środka pasma UKF CCIR. Powinno działać dobrze. Oczywiście nie zapominamy o "przedzwonieniu" tak zrobionej instalacji antenowej. Druga sprawa - zastosowanie wzmacniacza pogorszyło odbiór - może trzeba będzie wykonać telefon do UKE, żeby sprawdzili, czy coś Ci radia nie zakłóca. Pamiętaj, że wzmacniacz wzmacnia zarówno sygnał użyteczny, jak i zakłócenia. Na koniec dodam, że taki dipol poziomy ma charakterystykę prawie dookólną. Najsłabiej odbiera stacje, które są w jego osi. Powodzonka:)
Stefan_Opole
 
Posty: 87
Dołączył(a): 09 lut 2012, 14:01

Następna strona

Powrót do Off topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron