RCN w służbie Obrony Cywilnej

Dyskusja na dowolne tematy

RCN w służbie Obrony Cywilnej

Postprzez Łukasz-O » 16 wrz 2012, 01:41

Na dachu budynku stacyjnego znajduje się syrena alarmowa Obrony Cywilnej. Ciekawy jestem, czy obiekt nadal pełni funkcję ostrzegawczą i jest wpisany jako czynny. Nie wiem gdzie to sprawdzić.
Syrena.jpg

Syreny takie uruchamiane były za pomocą impulsu telefonicznego (teraz chyba tylko radiowo?) z centrów zarządzania kryzysowego. Stanowią swego rodzaju siatkę. Na wsiach z reguły korzysta się z istniejących syren OSP oraz z umieszczonych na dachach urzędów gmin, tudzież na innych zabudowaniach państwowych. W dużych miastach nawet na zwykłych budynkach - jeden punkt musi zazębiać się z innym, aby zapewnić słyszalność w każdym "zakamarku" .

PS.
Można pobrać dźwięk takich syren oraz zapoznać się z różnymi alarmami: Obrona Cywilna ;) Pamiętam na lekcjach przysposobienia obronnego w technikum musieliśmy znać to na pamięć - inaczej dwója :mrgreen:
Łukasz-O
Ekspert
 
Posty: 2154
Dołączył(a): 22 gru 2010, 23:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: RCN w służbie Obrony Cywilnej

Postprzez Łukasz-O » 16 wrz 2012, 21:30

No i czas przyznać się do błędu i sprostować.
Po dzisiejszej konsultacji z Robertem dowiedziałem się, że RCN nie brał nigdy udziału w Obronie Cywilnej. Widoczna syrena na zdjęciu pełniła jedynie funkcje P.POŻ. Raz do roku była uruchamiana dla testów i pewnie dla przesmarowania łożysk ;)
Łukasz-O
Ekspert
 
Posty: 2154
Dołączył(a): 22 gru 2010, 23:12
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Off topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość