Lampki choinkowe z neonówek

Dyskusja na dowolne tematy

Re: Lampki choinkowe z neonówek

Postprzez Łukasz-O » 31 gru 2012, 23:14

Jeszcze na kilku obiektach w rozdzielniach u mnie w robocie zachowały się te neonówki z oprawkami gwintowymi. Jak będę na takowym, to cyknę fotkę dla pewności i porównamy ostatecznie.
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez cubznpl » 31 gru 2012, 23:48

Moja jest bardzo dobrze schowana (więc jej na razie nie znalazłem), ale pamiętam dokładnie jak wygląda i na pewno ma neonówkę na bagnet.
Mając ok 10 lat bawiłem się tą kontrolką wkładając przewody od niej w gniazdko oraz sprawdzając prawidłowe działanie uziemienia i przypadkowo dotknąłem palcami do niezaizolowanych końcówek z zaciskami śrubowymi, co skończyło się solidnym "kopnięciem" oraz wypaleniem małej dziurki w palcu (zagoiło się bez śladu). Zapamiętałem ją więc bardzo dokładnie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
cubznpl
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 01 sty 2013, 02:22

Wystarczy zwykły wskaźnik neonowy (taki śrubokręt z neonówką) dotknąć jedną ręką do fazy (po przez przyrząd) a drugą ręką np. opierać się mimowolnie o uziemioną rurę :lol: Efekt murowany :mrgreen: Dziwię się, że żadna instrukcja obsługi (takiego wskaźnika) o tym nie wspomina :? Pomijam fakt, że nigdy takiej instrukcji nie widziałem :roll:
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez cubznpl » 01 sty 2013, 02:32

Łukasz-O napisał(a):Wystarczy zwykły wskaźnik neonowy (taki śrubokręt z neonówką) dotknąć jedną ręką do fazy (po przez przyrząd) a drugą ręką np. opierać się mimowolnie o uziemioną rurę :lol: Efekt murowany :mrgreen: Dziwię się, że żadna instrukcja obsługi (takiego wskaźnika) o tym nie wspomina :? Pomijam fakt, że nigdy takiej instrukcji nie widziałem :roll:

Wiem o tym, gdyż kiedyś tak zrobiłem używając wskaźnika, a drugą ręką dotykając się do metalowej poręczy schodów :mrgreen:
Ona niby nie ma właściwiego uziemienia, ale to schody w piwnicy stojące na gruncie i trochę w niego wbite, jakieś uziemienie jednak mają.
Kiedyś były u nas po anomailiach pogodowych problemy z obecnością wszystkich faz, dopiero kilka dni temu zaczęła się operacja wymiany gołych linek napowietrznych na przewód AsXSn, czyli popularny "warkocz". (Wcześniej zostały wymienione przyłącza, które także nie były izolowane).
Stąd zwarcia na liniach nieizolowanych były wcześniej bardzo częste.

Przy okazji pytanie na marginesie, czy na tak zwanym zachodzie używa się jeszcze napowietrznych linii niskiego napięcia w postaci nieizolowanych aluminiowych linek?
cubznpl
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 01 sty 2013, 02:50

cubznpl napisał(a):.

Przy okazji pytanie na marginesie, czy na tak zwanym zachodzie używa się jeszcze napowietrznych linii niskiego napięcia w postaci nieizolowanych aluminiowych linek?

To trochę inny temat. Tam każde gospodarstwo posiada własne trafo jednofazowe. Zupełnie inaczej niż u nas. Nie ma sensu porównywać.
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez cubznpl » 01 sty 2013, 03:16

Łukasz-O napisał(a):
cubznpl napisał(a):.
To trochę inny temat. Tam każde gospodarstwo posiada własne trafo jednofazowe. Zupełnie inaczej niż u nas. Nie ma sensu porównywać.

Tzn np w Niemczech jest takie rozwiązanie jak np w USA?
(Tam też są trafa na słupach dla każdego odbiorcy, pomijam różnicę w napięciu i trafo z odczepem).
O "bałaganie" w rodzajach gniazd i wtyczek (nawet w Europie) niskiego napięcia słyszałem, ale o różnicach w budowie sieci nie (poza przykładem z USA).
cubznpl
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 01 sty 2013, 03:25

Mam na myśli UK
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez cubznpl » 01 sty 2013, 03:39

Łukasz-O napisał(a):Mam na myśli UK

No to w ogóle ciekawy system, np wtyczki z bezpiecznikiem, które trzeba było do niedawna samemu montować w nowych sprzęcie, co przyczyniło się do wielu przypadków porażenia ;)
cubznpl
Site Admin

Postprzez zarowka_1234 » 01 sty 2013, 18:59

cubznpl napisał(a):Przy okazji pytanie na marginesie, czy na tak zwanym zachodzie używa się jeszcze napowietrznych linii niskiego napięcia w postaci nieizolowanych aluminiowych linek?

Jak najbardziej są takie m. in. w Niemczech, Francji, Belgii, Hiszpanii. Jest ich mało, są systematycznie wymieniane na kablowe linie podziemne (szczególnie w Niemczech).
A w Anglii to i spotyka się jeszcze linie w postaci nieizolowanych linek miedzianych :)
zarowka_1234
Ekspert

Postprzez cubznpl » 01 sty 2013, 19:03

zarowka_1234 napisał(a):Jak najbardziej są takie m. in. w Niemczech, Francji, Belgii, Hiszpanii. Jest ich mało, są systematycznie wymieniane na kablowe linie podziemne (szczególnie w Niemczech).
A w Anglii to i spotyka się jeszcze linie w postaci nieizolowanych linek miedzianych :)

U nas wszystkie linki są wymieniane na kable AsXSn, potocznie zwane "warkoczami" o różnych średnicach żył.
Oczywiście są zawieszone na słupach.
Centrum miasta ma od dawna linie podziemne.
cubznpl
Site Admin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off topic