Antena rombowa - pytanie laika

Dyskusja na dowolne tematy

Antena rombowa - pytanie laika

Postprzez Łukasz-O » 04 cze 2016, 23:09

Czy jest możliwe zasilić antenę rombową z dwóch stron (niejednocześnie oczywiście ;)) bez jej przebudowy aby mogła pracować na dwóch kierunkach?
Łukasz-O
Ekspert

Re: Antena rombowa - pytanie laika

Postprzez roberto » 05 cze 2016, 13:00

Łukasz-O napisał(a):Czy jest możliwe zasilić antenę rombową z dwóch stron (niejednocześnie oczywiście ;)) bez jej przebudowy aby mogła pracować na dwóch kierunkach?

Przyznam szczerze pytanie dość trudne , wypadało by to przedyskutować z zaawansowanym krótkofalowcem-antenowcem . Wydaje mi się że teoretycznie taka możliwość istnieje . Biorąc jednak pod uwagę budowę takiej anteny zabieg wymaga przebudowy /zamiana miejscami punktu zasilania i rezystora terminującego/ co przy sporych gabarytach np. w systemach radiofonicznych raczej wyklucza praktyczną realizacje ze względów ekonomicznych . Kolejny powód wykluczający sens takiej operacji to ściśle kierunkowa charakterystyka promieniowania anteny rombowej.
roberto
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 05 cze 2016, 16:50

Pytanie dotyczy anten rombowych w Leszczynce. Do każdego pola takiej anteny dochodziły dwie linie fiderowe. Na filmie RON Leszczynka dokładnie w 11:51 jeden z pracowników mówi o możliwości zasilania tej anteny z jednej lub drugiej strony w zależności od potrzeby.
Ja jakoś nie bardzo rozumiem jak taka antena mogłaby funkcjonować bez jej częściowej każdorazowej przebudowy.
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez Łukasz-O » 15 cze 2016, 22:42

Jak się okazało, w Leszczynce była antena rombowa dwukierunkowa z dwoma rezystancjami i zasilaniami w.cz. Wszystko załatwiały przełączniki antenowe sterowane zdalnie z budynku radiostacji.
Teraz mam inne pytanie dotyczące takiej anteny:
Antena E 6szt.JPG
- jak ona się nazywa? Niestety w sieci nic nie mogę znaleźć. Wiem tylko tyle, że tego typu anteny miały oznaczenie E, na mapie wyglądały tak:
zrzut.jpg

S - ścianowe;
R - rombowe;
E - ???
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez roberto » 16 cze 2016, 17:18

Łukasz przesłałem Ci na maila książki . "Fale i Anteny" Prof. D.J. Bema to katechizm , warto więc poświęcić trochę uwagi tej lekturze .
Rysunek który zamieściłeś wygląda na pierwszy rzut oka jak antena rombowa podwójna ,w moich zasobach jest chyba z 10 takich rysunków podpisanych E,E1,E2,E3,E4.... W innej dokumentacji znalazłem charakterystyki WFS dla anten E (określanych jako Koszowe) .
Technika krótkofalowa nigdy mnie szczególnie nie interesowała dlatego nie traktuj tego poważnie .
Wertując materiały znalazłem ciekawostkę , z uwagi na możliwość zainteresowania tematem ABW :lol: temat rozwinę w DW.
roberto
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 16 cze 2016, 21:38

To na pewno nie jest antena rombowa. Z resztą na mapie anteny rombowe są w kształcie rombów, są też podwójne rombowe i we wszystkich są linie rezystancyjne. Tu czegoś takiego nie ma, zresztą antena z rysunku nie przypomina nawet romba.

Wielkie dzięki za te książki. Na pewno się przydadzą i wiele się z nich nauczę.
Łukasz-O
Ekspert

Powrót do Off topic