RCN KATOWICE - Koszęcin

RCN KATOWICE - Koszęcin

Postprzez Andrzej S. » 07 mar 2011, 18:24

Obiekt Radiowe Centrum Nadawcze Katowice w Koszęcinie zaprojektowany został jako stacja nadawcza średniofalowa wielkiej mocy 1 500 kW, f = 1080 kHz, największa w Polsce, o obsłudze całodobowej i ruchu całodobowym ze względu na charakter usługowy jaki pełnił
w teletransmisji i innych zadaniach Telekomunikacji Polskiej S.A.
Podstawą pracy były dwa nadajniki TESLA, każdy o mocy nominalnej 750 kW pracujące na układ sumujący umożliwiający pracę równoległą obu nadajników i moc wyjściową 1 500 kW.
Od uruchomienia stacji nadawczej w Koszęcinie w 1977 roku pracował faktycznie na antenę rzeczywistą jeden nadajnik o mocy 750 kW w systemie analogowym (nadajnik lampowy), drugi stanowił rezerwę. Polskie Radio nie zamawiało usługi emisyjnej stacji z mocą 1 500 kW.
Po podpisaniu porozumienia pomiędzy Ministerstwem Łączności a Urzędem Gminy w Koszęcinie moc emisyjna nadajnika w Koszęcinie została obniżona do 350 kW.
Obniżenie mocy wywyłane było domniemaniem szkodliwego działania Radiowego Centrum Nadawczego Katowice w Koszęcinie na okoliczną ludność. Owego domniemania nie potwierdziły żadne specjalistyczne badania lekarskie przeprowadzone na mieszkańcach gminy przez Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi.
Radiowe Centrum Nadawcze Katowice w Koszęcinie stało się pierwszą ofiarą kampani rozpętanej w Polsce przeciw obiektom emisyjnym, kampani której najtragiczniejszym finałem był brak zgody na odbudowę masztu w RCN Konstantynów.
Serdecznie pozdrawiam ;)
Andrzej S.
 
Posty: 7
Dołączył(a): 21 sty 2011, 22:23

Re: RCN KATOWICE - Koszęcin

Postprzez Slawek » 07 mar 2011, 20:41

Dzień Dobry Panie Andrzeju.
Mam do Pana 3 pytania:
1.) Do czego służył drugi maszt zlokalizowany przy budynku. Czy był to reflektor dla promiennika głównego, czy też pełnił rolę teletransmisyjną dla innych usług ?
2.) Czy może Pan opisać jak został wybudowany /wykonany/ fider podziemny i jaki był cel takiej budowy. Czy przypadkiem nie chodziło o wpływy atmosferyczne ?
3.) Jak był zasilany sam promiennik ?
Pozdrawiam
Sławek
Slawek
 

Re: RCN KATOWICE - Koszęcin

Postprzez Andrzej S. » 09 mar 2011, 13:57

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem i zadane pytania, to co narazie napisałem
o średniofalowej stacji nadawczej Katowice - Koszęcin oczywiście rozwinę w kolejnych informacjach. Do tematu powrócę.
Serdecznie pozdrawiam ;)
Andrzej S.
 
Posty: 7
Dołączył(a): 21 sty 2011, 22:23

Re: RCN KATOWICE - Koszęcin

Postprzez dremka » 09 mar 2011, 21:57

W takim razie czekamy, tym bardziej, że jak widać na załączonym zdjęciu, w środek masztu jest wprowadzone coś, co jest utrzymywane przez spore izolatory (zaznaczone na zdjęciu). Zasilanie, czy uziemienie analogiczne do masztu w Konstantynowie?
Załączniki
P1000594_.jpg
P1000594_.jpg (42.2 KiB) Przeglądane 12036 razy
dremka
 
Posty: 2
Dołączył(a): 23 lut 2011, 08:50

Re: RCN KATOWICE - Koszęcin

Postprzez roberto » 09 mar 2011, 22:49

Cierpliwości ! Kontaktowałem się z Andrzejem S. dziś , obiecał rozwinięcie tematu , którego sam jest autorem ... zresztą jest to wspaniały facet , i fachowiec związany z techniką AM od zawsze !
Dremka fotka super ! Więcej takich rewelacyjnych materiałów !
Avatar użytkownika
roberto
Site Admin
 
Posty: 729
Dołączył(a): 01 mar 2010, 11:51
Lokalizacja: Białystok

Re: RCN KATOWICE - Koszęcin

Postprzez Andrzej S. » 15 mar 2011, 15:45

Oddając szacunek Ludziom i Wiedzy ...
Specjalistom Branży, Projektantom, Wykonawcom a szczególnie Tym Wszystkim Profesjonalistom, dzięki Którym Nasze Obiekty Nadawcze AM żyły niosąc Polskie Słowo na falach eteru niejednokrotnie daleko, bardzo daleko poza granice Kraju ... kontynuujemy temat.
Niewątpliwie do tych Obiektów należał także Obiekt RCN Katowice Koszęcin wyposażony w dwa nadajniki TESLA (typ SRV 750) z lampami RD250VM, . Średniofalowa stacja nadawcza w Koszęcinie była drugim zrealizowanym, oddanym do użytku Obiektem planu modernizacji średniofalowej ścieci nadawczej w Polsce. Pierwsza była modernizacja Radiowego Ośrodka Nadawczego Wrocław - Żórawina. Po Koszęcinie miała nastąpić modernizacja średniofalowej stacji nadawczej Poznań - Przebędowo polegająca na zastąpieniu pracującego tam od końca lat pięćdziesiątych (grudzień 1958r.) radzieckiego sprzętu emisyjnego również nadajnikiem TESLA o mocy 750 kW (typ SRV 750). Na planowaną wymianę nadajnika czakał obiekt w Woli Rasztowskiej.
Centrum Nadawcze w Koszęcinie zastąpiło Radiofoniczny Ośrodek Nadawczy zlokalizowany w Rudzie Śląskiej. Sygnał do rudzkich nadajników był doprowadzany z Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia drogą kablową. W przypadku inwestycji w Koszęcinie zdecydowano się na dosył sygnału linią radiową z odległych o prawie 50 km Katowic. W projekcie, następnie na makiecie obiektu a ostatecznie w realiach wykonawczych, na terenie Obiektu w Koszęcinie pojawił się maszt o wysokości 110 metrów n.p.t. - maszt teletransmisyjny. Radiowe Centrum Nadawcze Katowice - Koszęcin pełniło usługi teletransmisyjne (przesył - tranzyt), usługi dla telefonii (od uruchomienia przez 25 lat - węzeł połączeń telefonicznych central z wykorzystaniem linii radiowych). W miarę postępu czasu i rozwoju technologii łączności w oparciu o omawiany maszt realizowano nowe systemy połączeń radiowych, pojawiły się stacje i anteny telefonii komórkowej. Sygnał Polskiego Radia dostarczany był od uruchomienia radiolinią z CLR w Katowicach - Bytkowie. Na szczycie masztu pojawiły się również anteny nadawcze Radia Maryja dla pasma UKF. Emisję rozpoczęto na częstotliwości 103,7 MHz osiągając przy znikomej mocy bardzo ładny zasięg Stacji. Po uruchomieniu RTCN Częstochowa-Wręczyca w Klepaczce, ze względu na kolizję z częstotliwością 103,4 MHz nadajnika dużej mocy ( 60 kW) Radia Zet, Radio Maryja w Koszęcinie otrzymało częstotliwość 107 MHz dla emisji kierunkowej.
Odpowadając na pytanie o ewentualną rolę masztu teletransmisyjnego jako "reflektora" dla masztu średniofalowego, po konsultacjach, mogę stwierdzić, że nie ma żadnych materiałów przypisujących mu taką rolę. Nie było to więc w zamyśle projektantów RCN Katowice - Koszęcin. Choć pragnę również zacytować wypowiedź dla mnie Autorytetu w tym temacie: " Lokalizacja masztu teletransmisyjnego może mieć wpływ na charakterystykę na małe odległości". Myslę, że to zagadnienia " wyjdzie " nam jeszcze w kolejnych rozmowach - postach.
c.d.n.
Serdecznie pozdrawiam ;)
Andrzej S.
Andrzej S.
 
Posty: 7
Dołączył(a): 21 sty 2011, 22:23

RCN KATOWICE - Koszęcin

Postprzez Andrzej S. » 19 kwi 2014, 10:08

Radiowe Centrum Nadawcze Katowice - Koszęcin zakończyło swoją służbę w strukturze Emitela. Średniofalowa emisja z Koszęcina przechodzi do historii. Jest jeszcze tylko szansa uwiecznienia na fotografii i w materiale filmowym "RCN Katowice-Koszęcin" w obecnym kształcie. No cóż, a my pozostajemy w Polsce bez obiektu średniofalowego wielkiej mocy ...
Andrzej S.
 
Posty: 7
Dołączył(a): 21 sty 2011, 22:23

Re: RCN KATOWICE - Koszęcin

Postprzez Marcin » 20 kwi 2014, 20:26

Czy planowana jest rozbiórka masztu?
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 13
Dołączył(a): 09 wrz 2013, 22:05
Lokalizacja: Warszawa, czasem B-stok

Re: RCN KATOWICE - Koszęcin

Postprzez Andrzej S. » 21 kwi 2014, 16:45

Niestety promiennik średniofalowy - maszt o wysokości równej połowie długości fali średniej przydzielonej Katowicom zostanie rozebrany.
Andrzej S.
 
Posty: 7
Dołączył(a): 21 sty 2011, 22:23

Re: RCN KATOWICE - Koszęcin

Postprzez Sławek » 01 lip 2014, 20:09

Niestety nie ma już Koszęcina...
[youtube]HN-sX4Ak9R0[/youtube]
Smutne... :(
>Sławek<
Sławek
 
Posty: 97
Dołączył(a): 16 lip 2013, 10:43
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do RCN KATOWICE - Koszęcin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron