Ludzie

Wspomnienia związane z Radiofonicznym Ośrodkiem Nadawczym w Konstantynowie

Moderator: Łukasz-O

Re: Ludzie

Postprzez giezet » 07 paź 2012, 16:31

Aż musiałem sprawdzać podwójnie numer który wpisałem, bo taka trema była. Najpierw przedstawiłem się po niemiecku, ale prawie od razu przeszliśmy na polski. Pan Ciszak bardzo się ucieszył że ktoś w ogóle się tym interesuje i od razu wyraził chęć podzielenia się wiedzą i ciekawostkami. Mówił mi że ma spory zasób zdjęć i dokumentacji. Powiedział mi że był dyrektorem ekipy montującej i uruchamiającej nadajnik. Twierdził że za bardzo skupiano sie na maszcie - "sam maszt to tylko przystawka", większość technicznie wartościowych rzeczy znajduje się właśnie w budynku nadajnika. Opowiedziałem jaki mamy dylemat - że nie da rady dostać się do budynków, z wszystkiego robiona jest wielka tajemnica, że jeszcze w 2011, w 20. rocznicę upadku masztu przynajmniej na pierwszy rzut oka w sali nadajników jest wszystko.

Powiedziałem że szukamy twardych faktów i zwalczamy mity dotyczące tego obiektu. Przytoczyłem ideę naszej strony i forum, wspomniałem o dokumentach które mamy. Szczególnie te o strojeniu masztu. Opowiadał mi jak to robił, a co najciekawsze - dlaczego. Otóż okazało się że NIKT nie chciał podjąć zadania strojenia masztu! Czort jedyny wie(tm) dlaczego ludzie się bali, dopiero - jak pan Ciszak wspominał - po prośbie ze strony rządu (jak to mówił - niemalże na kolanach) wykonał procedurę strojenia. Rezultatem jest przez niego osobiście pisany raport który mamy na stronie. Opowiedziałem też o zdjęciach pachnącecho świeżością obiektu, szczególnie tego gdzie Pan Edward siedzi w fotelu ze słuchawką w ręku, w tle panel systemu zasilania obiektu... opowiadał mi jak meldował gotowość obiektu ówczesnemu premierowi. Jak uruchomiono nadajnik z pełną mocą, przed przybyciem ekipy fachowców Brown Boveri, ku ich wielkiemu zaskoczeniu...

Wymieniłem parę nazwisk, pamięta między innymi Pana Duczmalewskiego, o Inż. Czowganie i Zygmuncie Grzelaku też wspomnieliśmy. Opowiadał mi jak doszło do tego że jest teraz gdzie jest, że pracował praktycznie na każdym kontynencie. O upadku masztu dowiedział się w Ohio gdzie wówczas pracował.

Pogadaliśmy nieco o szczegółach nadajnika, lampach BTS150, opowiedziałem o schematach które przygotowywał Inż. Czowgan. To wzbudziło wielkie zainteresowanie i myślę że dołączył do nas następny prawdziwy fachowiec z krwi i kości.

Wymieniliśmy jeszcze parę prywatnych zdań, był ciekaw kim jestem i dlaczego się tym interesuję. Pan Edward powiedział że czy telefon czy email - jestem zawsze mile widziany :) Podałem też adres strony, powiedział że od razu ją obejrzy.

Mam pozwolenie do podania adresu email do dyspozycji Roberta, chyba że chcecie abym był łącznikiem w tej sprawie.
giezet
Ekspert

Lokalizacja: Tu i ówdzie 13AX463 na #28, najczęściej w obrębie lokatora JO30.

Postprzez roberto » 07 paź 2012, 16:44

Wielkie DZIĘKI ! I gratulacje !
Kontakt tylko i wyłącznie za twoim pośrednictwem (jeżeli oczywiście wyrażasz zgodę).
W innym przypadku p. inżynier może szybko się zniechęcić , jak zaczniemy wszyscy go atakować mailami .
roberto
Site Admin

Postprzez giezet » 07 paź 2012, 16:48

Panie Redaktorze Naczelny, melduję przyjęcie zadania! ;) Mało brakowało byśmy przeszli na "ty". Fajnie się gadało, więc liczę na żywą komunikację. Potrzebowałbym tylko trochę pomocy żeby jakoś zacząć, o co pytać i żeby miało to ręce i nogi, o głowie nie wspomnę.
giezet
Ekspert

Postprzez soundsystem » 07 paź 2012, 19:38

to wielkie gratulacje.
bo moje starania i innej sprawie narazie bez powodzenia.
Wiec witamy Pana Ciszaka na naszym forum.
soundsystem
Ekspert

Postprzez roberto » 07 paź 2012, 20:22

giezet napisał(a): Mało brakowało byśmy przeszli na "ty". Fajnie się gadało, więc liczę na żywą komunikację. Potrzebowałbym tylko trochę pomocy żeby jakoś zacząć, o co pytać i żeby miało to ręce i nogi, o głowie nie wspomnę.

Napisz na kiedy planujesz kolejny kontakt z Panem inż. Ciszakiem , pomożemy , jak że by inaczej ;)
roberto
Site Admin

Postprzez giezet » 07 paź 2012, 21:12

Główkuję już jak to zacząć. Myślę że w przeciągu następnego tygodnia jeszcze raz zadzwonię. Może najpierw dowiem się, czym dysponuje pan Ciszak. Na podstawie tego można stworzyć pytania.
giezet
Ekspert

Postprzez roberto » 07 paź 2012, 21:53

Nie spiesz się . Daj panu inżynierowi ochłonąć . Postaw się w jego sytuacji , po 40-tu latach nagle spod ziemi wyłania się człowiek zainteresowany jego pracą.
Pytania muszą być konkretne , nie pytaj o legendy . Pisząc "konkretne" nie mam na myśli szczegółów technicznych ,bo po 40-tu latach może nie pamiętać , być może musi zerknąć do materiałów . Sam słyszałeś że przez te lata emigracji trochę radiostacji p. inż. uruchomił .
Ja bym sugerował na początek typowy klimat wspomnieniowy .
Dlaczego wybrano ostatecznie nadajniki Brown Boveri ? Jak przebiegał montaż i uruchomienie ? Jakie problemy wynikły podczas uruchamiania nadajników ?
Zapytaj o maszt rezerwowy , dlaczego z niego zrezygnowano , czy powodem był rachunek ekonomiczny , a może był to wariant asekuracji na wypadek gdyby nie powiodła się budowa najwyższej konstrukcji na świecie .
Pytania się znajdą , sam mam ich wiele , koledzy pewnie też . Do następnego kontaktu przygotujemy cię odpowiednio ;)
roberto
Site Admin

Postprzez zarowka_1234 » 08 paź 2012, 09:32

Proponuję założyć temat "Pytania do p. inż. Ciszaka".
A koledze gratuluję nawiązania kontaktu z p. Ciszakiem, i życzę powodzenia ;)
zarowka_1234
Ekspert

Postprzez Tadekmaj » 08 paź 2012, 09:49

Moje gratulacje.
Tadekmaj
Ekspert

Postprzez Bartosz » 08 paź 2012, 14:28

Ja również gratuluje i życzę powodzenia :)
I ja mam jedno pytanie, nie wiem może trochę głupie ale bardzo chciałbym poznać odpowiedź.:
Spytaj się czy po emigracji z Polski był kiedyś jeszcze w radiostacji? :D
Bartosz
Ekspert

Poprzednia strona

Powrót do Wspomnienia