Ludzie

Wspomnienia związane z Radiofonicznym Ośrodkiem Nadawczym w Konstantynowie

Moderator: Łukasz-O

Re: Ludzie

Postprzez zarowka_1234 » 06 maja 2012, 15:19

Ja na tym schemacie żadnych telefonów nie widzę, zaznaczone są tylko te 2 czarne. Więc najprawdopodobniej zwykłe telefony były podłączone do zwykłej centrali.
zarowka_1234
Ekspert

Postprzez roberto » 06 maja 2012, 16:21

zarowka_1234 napisał(a):Ja na tym schemacie żadnych telefonów nie widzę, zaznaczone są tylko te 2 czarne. Więc najprawdopodobniej zwykłe telefony były podłączone do zwykłej centrali.

Nie no , generalnie po co ta dyskusja :lol:
Powiem szczerze , rozbrajacie mnie :D .
Ale OK ! Oprócz czarnych , był jeszcze jeden na "korbkę" , więc zapraszam do dyskusji , podłączony był do zwykłej , czy niezwykłej centrali ;)

[youtube]ettFlb4KXsw[/youtube]
roberto
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 06 maja 2012, 16:30

Oooo, Nyska jest :lol:
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez Tadekmaj » 06 maja 2012, 17:06

Jeden z telefonów a zwłaszcza ten na korbkę podłączony był początkowo do centrali ręcznej w Gąbinie. Była to stara centrala mało nowoczesna jak wszystko zresztą w tym kraju. Początkowo telefon ten służył budowniczym radiostacji a póżniej jak widać na załączonym filmie również obsłudze radiostacji i pracownikom pomocniczym. Funkcjonował ten na korbkę telefon przez cały czas funkcjonowania radiostacji. Dopiero w latach dziewiędziesiątych Telekomunikacja Polska azeby trochę sobie poprawić relacje z lokalnymi mieszkańcami a zwłaszcza z tymi którzy byli przeciwni odbudowie masztu w Konstantynowie, zainstalowała nowoczesną automatyczną centralę telefoniczną w Gąbinie. Centrala ta była na tyle pojemna ze wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Pani Skórzyńska i pan Kiełbasa z Topólna, dostali telefony, ale i tak maszt nie został odbudowany. Radiostacja również została przyłączona do nowej centrali, ale w Sannikach. Kilka lat temu w wyniku uszkodzenia podziemnego kabla telefonicznego prawdopodobnie w pobliskim lesie numer 24 2776118 został wyłączony a jego rolę przejeły komórki panów z ochrony. Mnie chodzi o to, czy radiostacja miała jeszcze inne numery telefonów, bo z tego co wiemy, to miała bardzo rozbudowny system łączności zarówno radiotelefonicznej jak i telefonicznej. Myślę że pan inż. Czowgan, coś powinien wiedzieć na ten temat. Pozdrawiam obu panów. :|
Tadekmaj
Ekspert

Postprzez anodowy » 07 maja 2012, 14:27

a czy te telefony były MB czy CB?, a telefon z tarczą podłączony do nowoczesnej, japońskiej radiolinii obsługiwał tylko tryb impulsowy czy był tonowy?, czy telefon bez tarczy po podniesienu słuchawki zgłaszał od razu pryncypała w Wawie jak w Urzedzie Wojewodzkim? a moze był jeden telefon pracujący niezawodnie z RSLA jako rezerwa na sabotaż lini przewodowej?
anodowy
Ekspert

Postprzez Tadekmaj » 07 maja 2012, 21:52

Podejrzewam że telefon z tarczą, zresztą stojący na biurku i dziś, podłączony był do wewnętrznej radiostacyjnej kilku numerowej centralki. Bo napewno jakaś łączność wewnętrzna istniała, np. na wartownię czy na podstację WN. Cztery czarne telefony bez tarczy, służyły do tzw. łączności służbowej. Na manipulatorze radiolini NEC - Granger, widoczne są przyciski które pozwalały w zależności od potrzeb, nawiązać bespośrednią łączność z takimi instytucjami jak, Polskie Radio ,Radiostacja w Raszynie, Instytut Łączności, no i oczywiście Dyrekcja na Pięknej w Warszawie. I te gorące połaczenia realizowane były poprzez radiolinię Nec. Z PKiN. prawdopodobnie już normalną siecią telefoniczną, do poszczególnych wymienionych instytucji. Ale są to tylko moje przypuszczenia. :?:
Tadekmaj
Ekspert

Postprzez Łukasz-O » 07 maja 2012, 22:32

Jeszcze z ZE Płock i ZE Warszawa mieli bezpośrednią łączność. Zastanawia mnie gdzie łączyło po naciśnięciu "S".
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez Tadekmaj » 08 maja 2012, 10:23

Łukasz-O napisał(a):Jeszcze z ZE Płock i ZE Warszawa mieli bezpośrednią łączność. Zastanawia mnie gdzie łączyło po naciśnięciu "S".

Przydałby się dokładny opis,stanowiska pracy inżyniera dyżurnego. Wszystko to czym dysponujemy, w zasadzie oparte jest na domysłach. A jest to ważny element w funkcjonowaniu radiostacji, wówczas centralnej, najważniejszej w państwie.
Tadekmaj
Ekspert

Postprzez anodowy » 08 maja 2012, 13:10

Tadekmaj napisał(a):Centrala ta była na tyle pojemna ze wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Pani Skórzyńska i pan Kiełbasa z Topólna, dostali telefony, ale i tak maszt nie został odbudowany. Radiostacja również została przyłączona do nowej centrali, ale w Sannikach. Kilka lat temu w wyniku uszkodzenia podziemnego kabla telefonicznego prawdopodobnie w pobliskim lesie numer 24 2776118 został wyłączony a jego rolę przejeły komórki panów z ochrony. :|

czy obok powyższych, fachowych informacji jest szansa na dokończenie sprawy telefonów zanim rozgrzebiemy kolejny wątek z biurkiem?
anodowy
Ekspert

Postprzez Tadekmaj » 08 maja 2012, 21:00

Ważny element radiostacji. Stanowisko dowodzenia.
Załączniki
Stanowisko pracy inżyniera dyżurnego.jpg
Środki łączności.
Tadekmaj
Ekspert

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wspomnienia