Służba czasu i częstotliwości

Dyskusja związana z częstotliwością wzorcową (Krajowy wzorzec częstotliwości).

Re: Służba czasu i częstotliwości

Postprzez Slawek » 16 sie 2011, 17:47

stefan napisał(a):Prowadzone były prace nad zastosowaniem częstotliwości wzorcowej do stabilizacji
częstotliwości nadajników telewizyjnych pracujących w systemie tzw offsetu precyzyjnego, ale
nie wyszły poza etap badawczy.

Panie @Stefanie, w poprzednim poście, którego fragment pozwoliłem sobie zacytować, wspomniał Pan
o offsecie precyzyjnym dla nadajników tv.
Mam w związku z tym do Pana pytanie.
Czy orientuje się Pan /jest może jakaś tabela/, co oznaczają
symbole offsetu np. 8P lub 8M, umieszczone przy czętotliwościach wizji i fonii nadajników tv.
Długo szukałem takiej tabeli w internecie, lecz nic nie znalazłem.
Wiem tylko, że offset percyzyjny związany jest z przesunęciami linii obrazowych w stosunku do dwóch nadajników, pracujących
we wspólnym kanale przy pokrywających się zasięgach. Ma to na celu eliminacje wzajemnych uciążliwych zakłóceń na ekranie
odbiornika tv.
Pozdrawiam
Sławek.
Slawek

Postprzez stefan » 17 sie 2011, 20:07

Kanały telewizyjne mają ściśle określone częstotliwości, znormalizowane dla danego systemu nadawania. Praca w tzw. offsecie precyzyjnym zezwala na zmianę częstotliwości nośnej kanału dla nadajników pracujących w tym samym kanale o pewną stałą wartość.
Stwierdzono, że jeżeli nośne różnią się o całkowitą wielokrotność częstotliwości odchylania poziomego (u nas w Polsce 15625 Hz) to zakłócenia interferencyjne przy odbiorze takich stacji nie są zbyt dokuczliwe.
Oczywiście w tym samym kanale może pracować wiele stacji, wobec tego stosowane są różne odstrojenia.
Litera M lub P oznacza czy nośna jest na minus M czy n plus P od swojej znamionowej wartości, cyfra zaś wskazuje krotność częstotliwości linii, o jaką jest ona odstrojona.
Podstawowym problemem jest stabilizowanie częstotliwości nośnych takich nadajników, bowiem wymagane są dokładności rzędu pojedynczych herców. Wymaga to generatorów o stabilności lepszej niż 10E-9, dlatego w latach 70-tych planowano wykorzystać do stabilizacji częstotliwość wzorcową WRC.
pozdrawiam Stefan.
stefan

Postprzez Slawek » 24 sie 2011, 20:09

Pomału pytania się kończą Panie@Stefanie i zaczynają być trochę off-topic.
Ale jakoś damy radę.
Mam takie jedno nurtujące mnie pytanie od lat, mianowicie:
Kto ustala konkretną wartość offsetu precyzyjnego, jaki ma mieć dany nadajnik ???
Może powiem z czym, to jest związane.
Chodzi mi o stary kanał /TVP1/ R2 nadawany z PKiN-u z offsetem 8P /moc 90 kW ERP, pol.H/.
Ciekaw jestem skąd wziął się ten offset na tym nadajniku, skoro był to jeden z pierwszych
nadajników tv i nabliższy kanał R2 był w Lublinie w pol.V.
Odległość pomiędzy nadajnikami ponad 220 km, tak więc zasięgi w żaden sposób nie pokrywają się.
Sławek.
Slawek

Postprzez TAN » 24 sie 2011, 21:30

W tamtych czasach o dziwo zasięgi w pasmach telewizyjnych były znakomite.
np: Katowice k 9 w latach 1958-1962 odbierany był: w Krakowie w Nowym Sączu, Rabce, Miechowie (znam z autopsji), a anteny to 3 el Yagi na "płaskim kablu" 300 om. Potem uruchomiono Kraków na k 10 i zaczęły się zakłócenia wynikające z małej selektywności tamtych telewizorów w terenie odległym od nadajników. W Krakowie
na kanale 9 była mora jak pracowała Chorągwica. Znikała w momencie kiedy z jakiś przyczyn awaryjnych nadajnik wyłączano lub była przerwa w emisji ( tablica przepraszamy za usterki a Katowice nadawały program - ach te łącza.)
Ale wtedy o ofsetach się nikomu nie śniło.

Stefanie może napisz nam o początkach i latach świetności Polskiej służby czasu i częstotliwości wzorcowych, o technice odbioru sygnałów wzorcowych stacji zagranicznych i ich porównania z krajowymi wzorcami.
Pozdrawiam
TAN
Ekspert

Postprzez Slawek » 29 wrz 2011, 14:58

O tym jak ważny był wzorzec częstotliwości emitowany z Konstantynowa, można zobaczyć na przykładzie tego urządznia:
http://ilpro.pl/ww1.htm
Tutaj uwaga:
Link wstawiłem jedynie tylko z ciekawości, a nie dla krypto reklamy.
Szkoda, że nie ma schematu, aż ciekawość zżera, jak takie urządzenie jest zbudowane.
Sławek.
Slawek

Poprzednia strona

Powrót do Częstotliwość Wzorcowa