Nowe tematy na Naszym Forum

Sprawy związane z naszym środowiskiem .

Nowe tematy na Naszym Forum

Postprzez Slawek » 12 sie 2011, 11:57

Szanowni Koledzy.
Do strony głównej Naszego Forum, proponuję dodać nastepujące tematy:
1.) Historyczne i aktualne obiekty FM i TV,
-podtematy,
1.a.) Obiekty historyczne FM,
1.b.) Obiekty historyczne TV /także i przedwojenne z mod. AM/,
1.c.) Obiekty aktualne FM i TV / w tym również DVB-T/, mamy już specjalistów od tej dzidziny na naszym forum .
2.) Sprzęt,
-podtematy,
2.a.) Odbiorniki i tunery AM wraz ze schematami,
2.b.) Odbiorniki i tunery FM wraz ze schematami,
2.c.) Odbiorniki telewizyjne z podziałem na historyczne i współczesne.
3.) Anteny.
TU UWAGA: Całkowicie wykluczam takie tematy jak odbiór, bandscany, Es, tropo i inne cuda rodem z RP.
4.) Teoria.
- podtematy,
4.a.) Modulacja AM w zastosowaniach i praktyce,
4.b.) Modulacja FM w zastosowaniach i praktyce, w tym dział Stereo,
4.c.) Systemy telewizyjne.

Zdaję sobie sprawę, że to jest bardzo ambitne posunięcie, ale forum musi się rozwijać, aby przetrwać.
Bardzo proszę o wypowiedzi na moje propozycję wraz z obiektywnymi zmianami i propozycjami.
Zawsze można coś ując, zawsze można coś dodać.
Pozdrawiam
Sławek.
P.S. Ja na wszystkim się nie znam, bo i nie sposób się znać, ale liczę na pomoc Kolegów, tym bardziej, że Mamy wśród Nich prawdziwych fachowców.
Slawek

Re: Nowe tematy na Naszym Forum

Postprzez roberto » 12 sie 2011, 12:16

Dziękuję Sławku . Do jutra czekamy na sugestie co do Twojej propozycji .
Ja jestem ZA !
roberto
Site Admin

Postprzez zarowka_1234 » 12 sie 2011, 21:17

Powiem tak, w obiektach historycznych FM nie wiem czy ktokolwiek by coś napisał, chodź może.
Jeśli chodzi o historyczne i współczesne obiekty nadawcze TV - myślę że to zdecydowanie dobry pomysł.
Odbiorniki am i fm wraz ze schematami - myślę że warto zrobić taki dział, a nawet rozszerzyć go o proste schematy nadajników, szczególnie prostych nadajników nadających w zakresie fal długich i średnich.

Anteny - tutaj to były by pewnie same pytania typu "Jaka antena do odbierania danej telewizji?". Chodź forum jest od tego, żeby pomagać.
I ostatnie dwie propozycje o modulacji AM i FM również są dobre, uważam że powinny być tam informacje podstawowe nt. "Co to modulacja?", "Rodzaje modulacji?", "W jaki sposób można zrealizować modulację AM?" (i tutaj wyjaśnić jak to jest zrobione w Solcu), itd.

Od siebie dodam, że powinno to wszystko być bardziej uporządkowane. Obecnie panuje już z tymi działami bałagan, wszystkie są tak jak by w jednej kategorii.
U nas mamy tylko jedną kategorię o nazwie "forum" i to wszystko (chodzi o to co na tym zdjęciu http://imageshack.us/photo/my-images/819/forumiy.gif/).

Proszę sobie zobaczyć jak to jest zrealizowane na forum elektroda.pl. Link: http://www.elektroda.pl/rtvforum/index.php?sid=

Tak samo u nas można by zrobić. Osobna kategoria dla działów nt. konstantynowa, osobna dla działów offtop, nasze forum, witamy, regulamin, myślę że dobrym pomysłem było by zrobienie działu "wywiady", i tam umieścić wywiad z p.Grzelakiem, z p. Szczepczyńskim itd..
Kolejna kat. dot. by np. historyczne inne obiekty nadawcze, i tam umieścić działy "Obiekty AM", "Obiekty FM", "obiekty TV" itd.
Nast. kat. Współczesne obiekty nadawcze, no i tutaj to co mamy obecnie czyli FM, AM, DVB
I kategoria "teoria", a w niej działy "Teoria AM", i tam w przyklejonych tematach zamieścić informacje na temat zasady działania, no i wszystko wyjaśnić od podstaw. Analogicznie do FM, do TV, myślę że warto również wyjaśnić podstawy DVB.
Proponuję w kategorii "Konstantynów" umieścić dział RCN Solec Kujawski. A w nim umieścić wszelkie zdjęcia tego obiektu, wyjaśnić wszystko, lecz nie tak od podstaw (chodź podstawy oczywiście też), ale również opisać go dokładniej. Podobno kolega TAN posiada dużą widzę na temat Solca, i jego systemu antenowego, o którym niewiele wiemy. Ja wiem tylko że są to dwa maszty o wysokości 330 i 289m w odl. 330m, sfazowane, zasilane bocznikowo, na dole i na górze uziemione. I nic więcej. Powinno być wyjaśnione również czemu charakterystyka tych anten jest w kształcie ósemki, której jeden brzuch jest większy od drugiego, a nie ósemki symetrycznej w dwóch osiach.

Pozdrawiam
zarowka_1234
Ekspert

Postprzez Tadekmaj » 13 sie 2011, 12:09

Jest nas za mało, ażeby takie tematy proponowć , bo to zmierza do profezjonalizacji tego forum, a chyba nie o to chodzi. Zdecydowana większość z nas to laicy. I co znowu będziemy wyśmiewani i wykpiwani jak coś napiszemy nie tak. Wspomniane forum jest częścią strony o RCN. Konstantynów i tu trzeba dołożyć wszelkich starań, aby była w miarę obiektywna. Nasza wiedza o tym obiekcie , jest z dnia na dzień coraz większa. Ostatnie kontakty z ludżmi którzy zawodowo byli związani z RCN. a także nasza ostatnia wizyta kilku z nas na terenie, zmusza do weryfikacji wcześniej napisanych tekstów, bo niektóre z nich mijają się z prawdą. Dlatego to trzeba uporządkować a nie wypływać na szerokie wody z tematami o których nie mamy zielonego pojęcia. Jest przecież dział o obiektach AM i FM i tam można pisać do woli ale tylko to co jest zgodne z prawdą i przez tych, co coś nie coś wiedzą na dany temat. Konstantynów jest najważniejszy. :?
Tadekmaj
Ekspert

Postprzez Łukasz-O » 13 sie 2011, 17:12

Ja też uważam, że nie ma co rzucać się na głęboką wodę. Wystarczająco dużo nieścisłości mamy w przewodnim temacie aby zabierać się za coś nowego. Może byśmy się najpierw zajęli Konstantynowem do końca. Nie ma potrzeby dublowania RP. Poco? Zobaczcie sobie forum UKF - od lat jest martwe. To samo działo się z odłamami Elektrody. Jakieś Fachmanowa itp. Nie ma sensu popełniać tych samych błędów co inni.

Zaczęliśmy to dokończmy, potem będziemy się martwić co dalej.

Oczywiście Robert zrobi to, co uzna za stosowne.
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez zarowka_1234 » 13 sie 2011, 18:26

W sumie amcie panowie rację, nie mniej jednak porządek z działami trzeba zrobić.
A co do Konstantynowa, trzeba by utworzyć dział albo coś, gdzie zebralibyśmy wszystkie potwierdzone i pewne informacje o tym RCN.
Dużo przecież dowiedzieliście się po ostatniej wizycie w RCN, sporo dowiedzieliśmy się od p. Grzelaka i p. Szczepczyńskiego. Jednak to wszystko jest w nieładzie, w jednym dziale jest wywiad z p. Grzelakiem, a w innym informacje które zdobyliście podczas wizyty. Trzeba to wszystko zebrać w jedno miejsce, tak by wszystko było łatwo dostępne i przejrzyste. Obecnie nowy użytkownik naszego forum, by zdobyć te wszystkie potwierdzone informacje nt. Konstantynowa musi czytać całe forum, i nie jest to na pewno takie proste, tym bardziej że niektóre wiadomości przeczą innym, i nie wiadomo co jest prawdą, a co nie. My wiemy, ale człowiek który wie że kiedyś coś tam było, i chciał by się dowiedzieć więcej się pogubi.
Ale jakiś mały dział o Solcu by się przydał, w internecie niewiele jest informacji na jego temat. Już nie wspominając o Raszynie (szczególnie w okresie przedwojennym).
zarowka_1234
Ekspert

Postprzez roberto » 13 sie 2011, 19:08

Ten temat został przedyskutowany podczas spotkania w Konstantynowie . Ustaliliśmy że w uzgodnionym terminie forum zostanie wyłączone na dzień ...dwa , i gruntownie uporządkowane . Podobnie będzie ze stroną , jej zawartość zostanie skorygowana i uzupełniona o materiały ktorych na forum publikować nie będziemy . I tu ukłon do was wszystkich , jeżeli macie jakieś pomysły piszcie , proponujcie !
Na tą chwilę poza wzmiankami na różnych portalach jest to jedyna strona ściśle związana z WRC . Dotychczasowa najbardziej znana P. Jurka Jędrzejkiewicza została wyłączona (przyczyn nie znam) .
Nowe działy zaproponowane przez Sławka (może nie wszystkie) zostaną utworzone po tym jak uporamy się z bałaganem .
Myślę że nic złego się nie stanie jeżeli spróbujemy . Tu zaznaczam , nie jestem , i nigdy nie byłem pasjonatem FM , ale dajmy szansę człowiekowi , który ten temat czuje .
roberto
Site Admin

Postprzez Slawek » 07 paź 2011, 00:36

Zdaje się, że nowe tematy to już historia. :cry:
Sam temat Konstantynowa się już dopełnia, wszystkie większe tajemnice rozwikłane,
tak więc same forum zaczyna po mału stawać się archiwalne.
Trochę szkoda, bo tyle jest ciekawych wspaniałych polskich obiektów nadawczych, radiowych czy telewizyjnych.
Dział off-topic, jest takim działem spod znaku "cafe", tak więc umieszczanie tam poważnych tematów dyskusyjnych, nie bardzo ma sens.
No cóż spełniło swoje zadanie, lecz może jest jakaś nadzieja w tym, że nie skończy tak jak nadajniki w Konstantynowie.
Czego z serca sobie i Kolegom życzę ...
Sławek.
Slawek

Postprzez roberto » 07 paź 2011, 07:52

Temat "Historyczne i aktualne obiekty FM i TV" utworzony . Na razie umieściłem jako podforum PKiN , każde nowe utworzę niezwłocznie w miarę potrzeby.
Idea jak w "Inne obiekty nadawcze AM" , moim zdaniem mniejszy śmietnik , i po prostu bardziej przejrzyście to wygląda .

Wracając do tajemnic Konstantynowa ... Sławku skoro twierdzisz że wszystkie większe tajemnice są rozwiązane , to proszę podziel się z nami tą wiedzą .
Ja uważam , że tematu tego nie zgłębiliśmy nawet w 50% .
roberto
Site Admin

Postprzez Slawek » 07 paź 2011, 11:09

roberto napisał(a):Wracając do tajemnic Konstantynowa ... Sławku skoro twierdzisz że wszystkie większe tajemnice są rozwiązane , to proszę podziel się z nami tą wiedzą .
Ja uważam , że tematu tego nie zgłębiliśmy nawet w 50% .

Robercie...
... jak forum powstawało nie wiedzieliśmy kompletnie nic, nawet tego jakie tam były nadajniki, znany był tylko producent.
Wszelkie posty były pisane na zasadzie toto-lotka. Szczęście spotkało Nas wielkie ( i to jest Robercie bezapelacyjnie Twoja zasługa i za to Wielkie Podziękowania ), że udało się nawiązać kontakt z Wybitnym Człowiekiem jakim jest Pan Mgr Inż. Witold Czowgan.
To wydarzenie pozwoliło naprowadzić naszą skromną wiedzę na właściwy tok myślenia oraz dojść do wewnętrznego konsensusu na forum.
Nie przeczę, że tajemnic wokół tak tajemniczego obiektu jakim jest RCN Konstantynów - nie ma. Na pewno są i będą i zapewne nie uda się wszystkich wyjaśnić.
Ale jednak uważam, że magiczny próg 50%, już dawno przekroczyliśmy. Na forum wyjaśniono już wiele legend, mitów, anegdot, jedne bardziej serio, drugie bardziej z odrobiną humoru.
Zdaję sobie sprawę, że jest to forum wyłącznie dotyczące Konstantynowa, i nie stosowne jest poruszanie na nim tematów związanych z innymi ośrodkami.
To, że akurat Konstantynów w latach swojej świetności był obiektem wyłącznie AM-owym, w cale nie znaczy, że dziś mógłby być obiektem FM-owym i TV.
Oczywiście to tylko przypuszczenia, ale gdybyśmy założyli, że nadajniki po 40 latach zakończą swoją pracę, maszt mógłby zostać uziemiony, a na jego szczycie założone nowe anteny dla nowych emisji.
Wykorzystując jego wysokość, zasięg w przypadku nadajnika dużej mocy DVB-T, wyniósłby spokojnie 250 km.
Hierarchia samego ośrodka uległaby, więc diametralnej zmianie.
Nawiązując jeszcze do pozostałych ośrodków, owszem, można założyć dla każdego indywidualne forum, tylko pytanie po co ???
Nie są to ośrodki tak wielkie jak Konstantynów /choć nie które z nich mają bardzo bogatą historię/, nie jest też z nimi związnych tyle tajemnic, legend czy anegdot. W jednym temacie można opisać praktycznie wszystko. I tak zapewne nie dojdzie się do wszystkiego, choćby nawet dlatego, że obiekty są na tyle rożnorodne, że obsługujący ich ludzie, albo już nie żyją, albo też rozjechali się po świecie.
Emitel - jeden z głównych właścicieli tych obiektów, też może nie posiadać pełnej dokumentacji tych obiektów, a na pewno nie ma obowiązku żadnego ich udostępnienia.
Wracając jeszcze do samego masztu w Konstantynowie, to obawiam się, że może na forum pojawić się taki użytkownik, który nam przedstawi teorię zakrzywienia czasoprzestrzeni wokół masztu oraz teorię światów równoległych, wzbudzonych na skutek ogromnego pola EM.
Wtedy, możemy spokojnie powiedzieć, że nie przekroczyliśmy jednak tego magicznego progu 50% tajemnic.
Pozdrawiam
Sławek.
Slawek

Powrót do Nasze Forum