Strona 1 z 1

Radiolinie pomocnicze

PostNapisane: 22 paź 2011, 20:57
przez Łukasz-O
Skoro mamy temat o radiolinii i dosyle sygnału radiowego do Konstantynowa, pozwoliłem sobie utworzyć podobny wątek ale dotyczący innych radiolinii. Tu mam namyśli radiolinie pomocnicze lub w zasadzie nazwijmy je techniczne - nie związaną z dosyłem sygnału radiowego. Gdzieś kiedyś o tym pisałem, ktoś też pytał o zdjęcie. Przeglądałem ostatnio swoje zbiory i jednak znalazłem fotkę anteny na dachu.
Radiolinia techniczna.jpg

Identyczna antena, nakierowana mniej więcej na ten sam kierunek znajduję się w RPZ (podstacja energetyczna).
Radiolinia w RPZ.jpg


A może tytuł tematu powinien brzmieć łączność? Na terenie ośrodka były również anteny KF na dolnym pomoście wieży radiolinii głównej oraz maszcik antenowy na budynku wartowni. W sumie mało czasu poświęcamy na tematy uboczne ale jednak związane z radiostacją (widać go na filmie z protestów pod bramą). Zapraszam, więc do dyskusji :)

Re: Radiolinie pomocnicze

PostNapisane: 22 paź 2011, 21:31
przez roberto
Anteny na zdjęciach to nie radiolinie ;) . Są to pozostałości po systemie radiotelefonii a dokładniej służbowego kanału energetyki z Płocka .

Co do anteny na wartowni strzelam ... łączność bezpośrednia z KM Milicji w Płocku ? W sumie straż przemysłowa podlegała pod resort . .

Re: Radiolinie pomocnicze

PostNapisane: 22 paź 2011, 23:15
przez Łukasz-O
Jak nie radiolinie? :shock: W końcu to radiowa łączność chyba? Sorry, ale ja laik jestem ;) Czy łączność z ZE Płock wymagała aż dwóch anten? Nie denerwujcie się na mnie ;)

Re: Radiolinie pomocnicze

PostNapisane: 23 paź 2011, 17:49
przez Tadekmaj
Uważam że nie ma znowu co kombinować, tylko delikatnie zapytać naszych wspaniałych ekspertów, którzy napewno odpowiedzą. Wiadomo, radiostacja miała bardzo rozbudowany system łączności, zarówno wewnętrznej jak i do kontaktów służbowych na zewnątrz. Główny inżynier radiostacji czy główny energetyk, to te osoby są kompetentne, aby służyć nam swoją wiedzą w tych zagadnieniach o których my nie mamy zielonego pojęcia a tylko możemy przypuszczać i tworzyć kolejne mity i pisać nieprawdę. Pora z tym skończyć. :lol:

Re: Radiolinie pomocnicze

PostNapisane: 02 maja 2012, 17:09
przez Tadekmaj
Znalazłem w swoich zbiorach, zdjęcie które bardziej dokładniej obrazuje wspomnianą antenę kierunkową. Prawdopodobnie ma taki sam cel, jak taka sama znajdująca się na terenie podstacji. Ale ostatnio pojawiła się kwestia zdalnego sterowania pracą nadajników a co za tym idzie, także pracą całej radiostacji w systemie bezobsługowym. Ale w Konstantynowie prawdopodobnie odstąpiono od tego.

Re: Radiolinie pomocnicze

PostNapisane: 02 maja 2012, 19:29
przez Marcin
Mi to wygląda na antenę na ok 400 mega.
W podobnych "tubach" wisały anteny systemu NMT ( Centertel ).

Re: Radiolinie pomocnicze

PostNapisane: 03 maja 2012, 11:12
przez roberto
Tadekmaj napisał(a):ostatnio pojawiła się kwestia zdalnego sterowania pracą nadajników a co za tym idzie, także pracą całej radiostacji w systemie bezobsługowym. Ale w Konstantynowie prawdopodobnie odstąpiono od tego.


Taką możliwość dawało zastosowanie bardzo zaawansowanego technicznie panelu sterowania i kontroli .
W przypadku radiostacji dużej mocy wprowadzenie systemu bezobsługowego jest niemożliwe , z wiadomych powodów , więc nigdy taka możliwość nie była brana pod uwagę .

Re: Radiolinie pomocnicze

PostNapisane: 03 maja 2012, 22:05
przez Łukasz-O
A czy to nie jest czasem tak, że RON-y, RTON-y mogą być bezobsługowe a nie RCN-y i RTCN-y?

Re: Radiolinie pomocnicze

PostNapisane: 05 maja 2012, 21:25
przez roberto
Jako że dyskusja się "rozjechała" część postów przeniosłem do tematu wspomnienia/ludzie.