PKiN

Re: PKiN

Postprzez Slawek » 09 paź 2011, 22:27

W czasie, kiedy była ta słynna burza, którą opisałem, Pałac obsługiwał tylko cztery kanały:
R2 - TVP1, dipole 4x4x4,
R11-TVP2, małe dipole pod dużą kulą,
E27 - TVP1, białe trumienki pod dużą kulą,
E51 - ORT Ostankino, anteny te same co E27.
Innych programow nie było.
TOP Canal szedł z DS Riviera /jak napisał Marcin/ na kanale, E57 standard G /fonia 5,5 MHz, kolor -Pal/, nadajnik z PA klistronowym, /widziałem otwartą szafę nadajnika, niestety nie pamiętam modelu ani marki/,
NTW, nie wiem skąd szła może z Mariott'u na dwóch kanałach E31 Pal i E44 SECAM, oba wg. standardu K /fonia 6,5 MHz/.
Nigdzie wiecej nie było nadajników rezerwowych.
Łukasz, prawdopodobnie, to co opisujesz, to jest alokacja kanałów w 1993 r.
Przed wyłączeniem R2, była zamiana programowa. Te kanały co miała TVP1, dostała TVP2 i odwrotnie.
Wracając do koła fortuny, jeżeli dobrze pamiętam, to ruszyło po koniec lat 80-tych.
Do czasu remontu iglicy, wszystkie nadajniki na Pałacu, to były Zaraty. Po remoncie i zamontowaniu nowych anten, cała baza nadajników została wymieniona na nowoczesne bezobsługowe NEC-ki, już w pełni tranzystorowe.
Jakość obrazu z Pałacu, poprawiła się diametralnie. Skończyły się przedmuchiwania nadajników i nocne testy strojeniowe.
Jednym z pierwszych wymienionych nadajników był nadajnik pracujący na E27.
Sławek.
P.S. Pytanie, skąd nadawała NTW ???
Slawek

Postprzez Łukasz-O » 09 paź 2011, 23:00

Zapamiętałem jak opisałem :? Teraz już zgłupiałem z tą alokacją, nie będę się sprzeczał. Fakt, że była burza, może przed alokacją też była burza ;)
Koło Fortuny zakręciło się po raz pierwszy w 1992r.
NTW studio miało na Grzybowskiej ale skąd nadawało to nie wiem.
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez Slawek » 09 paź 2011, 23:22

Łukasz-O napisał(a):Koło Fortuny zakręciło się po raz pierwszy w 1992r.
NTW studio miało na Grzybowskiej ale skąd nadawało to nie wiem.

Z tym kołem fortuny, to pokręciłem :oops: , ale też był wtedy jakiś teleturniej prowadzony przez Pijanowskiego.
Odnośnie NTW, to wiem gdzie było studio, ale gdzie były nadajniki ???
Są cztery lokalizacje: Marott, INTRACO, INTRACO II i Błękitny Wieżowiec. Prudential raczej wykluczam.
Na pewno kanał E44, należał wtedy do wojska i moc była spora. Tam było parę ładnych kW ERP.
Jako ciekawostkę może dodam, że NTW miała wynajęty na Pałacu nadajnik, lecz pracował on zaledwie kilkaminut.
Sławek.
Slawek

Postprzez Slawek » 10 paź 2011, 11:27

Slawek napisał(a):Jako ciekawostkę może dodam, że NTW miała wynajęty na Pałacu nadajnik, lecz pracował on zaledwie kilkaminut.

Małe sprostowanie. Nadajnik nie był wynajęty był własnością NTW, prawdopodobnie marki CTE.
Miejsce pod nadajnik i antenę były wynajęte.
Potem nadajnik przeniesiono - gdzie :?: :?: :?: .
Podobno Top Canal też się starał o miejsce na PKiN-ie, ale zostal z niego skutecznie przepędzony.
Sławek.
Slawek

Postprzez Slawek » 04 gru 2011, 01:19

Witam ponownie.
Ponieważ mój post na RP nie trafił zbytnio na podatny grunt, a dotyczył tematu
"Odbiór Programu 1 Polskiego Radia z kanału R2 TV",
postanowiłem przenieść go do Nas.
Może ktoś z Kolegów, podobnie jak ja korzystał z nadajnika fonii TVP1 do słuchania PR1 w czasie przerw w
emisji programu telewizyjnego, i zechce się z podzielić.

"Po uruchomieniu Konstantynowa w lipcu 1974 r., Program 1 Polskiego Radia przestał być nadawany za pomocą
nadajników UKF-FM OIRT. Jakość emisji była na tyle wysoka, że bardziej przypominała średni FM niż normalny AM.
Jednak nadajnik Konstantynowski, który w czasach swej emisji szedł z modulacją do 6 kHz, dostawał w dosyle
pasmo do 20 kHz.
No i niestety jako młodemu wówczas fascynatowi UKF-u, tej różnicy bardzo brakowało.
Takim wyjściem awaryjnym w Warszawie i okolicach, było słuchnie w przerwach pomiędzy programem telewizyjnym
/podczas nadawnia obrazu kontrolnego/ - Programu 1 PR.
Nieraz udało się posłuchać prawie całego "Lata z Radiem" w znakomitej FM-owej jakości.
Do czego zmierzam.
Jakość Programu 1 PR z nadajnika fonii tv R2, nadającego do 1993 r. z PKiN-u /65,76 MHz offset 8P/, była o niebo
lepsza od ówczesnego "
tutaj dodam - UKF-owskiego" Raszyna.
Czasami musiałem przełączać Radka 5102-TE w tryb FM Mono, bo w takt wysokich
tonów migała dioda stereo.
Wywnioskowałem więc, że albo nadajnik szedł w innej preemfazie np. 75 us, albo z pełnym pasmem do 20 kHz.
Ciekaw jestem, czy ktoś jeszcze pamięta ten odbiór, oraz jak wyglądało słuchanie radia z nadajników telewizyjnych
w tych rejonach kraju, gdzie nadawany był ówcześnie kanał R2.
Dodatkową zaletą takiego rozwiązania była możliwość słuchania fonii tv, np. podczas jazdy samochodem.
Sławek."

Pozdrawiam
-Sławek-
Slawek

Postprzez Jradio » 29 lip 2013, 16:37

Witam.

Odświeżę nieco temat.
TVP 1 z kanału 27 w swoim czasie miała zmienioną nośną. A wszystko to ze względu na obowiązujący standard fonii. Zmiana B/G na D/K.
Wracając do NTW nadawała ona na C31 z Intraco 35kW H , ND .
Jradio

Postprzez Sławek » 01 sie 2013, 18:52

Jradio napisał(a):Witam.

Odświeżę nieco temat.
TVP 1 z kanału 27 w swoim czasie miała zmienioną nośną. A wszystko to ze względu na obowiązujący standard fonii. Zmiana B/G na D/K.
Wracając do NTW nadawała ona na C31 z Intraco 35kW H , ND .

Czy można wiedzieć o jaką zmienioną nośną kanału E27 chodzi ??? Jedyną zmianę, jaką zauważyłem od początku istnienia tego kanału, to przejście z SECAM-u IIIB na PAL /standard K/, a teraz przejście na DVB-T w SFN Raszyn-PKiN.
Co do NTW, która nadawała najpierw na kanale E44 SECAM IIIB, /standard K/, potem równolegle E31 PAL /standard K/, to obie emisje szły z jedngo systemu antenowego mieszczącego się na hotelu Mariott.
>Sławek<
Sławek

Postprzez Seba133 » 01 sie 2013, 19:21

W Warszawie jest standard PAL DK fonia 6,5 MHz, modulacja FM.
Ostatnio edytowano 01 sie 2013, 19:34 przez Seba133, łącznie edytowano 2 razy
Seba133

Postprzez Sławek » 01 sie 2013, 19:30

Seba133 napisał(a):W Warszawie jest standard PAL DK fonia 6,5 MHz, modulacja FM.

Tak jest - był, a poprzednio był standard SECAM D/K fonia 6,5 MHz, modulacja FM.
A tak dokładniej to dla OIRT-u standard D jest dla pasm VHF, a K dla UHF, czyli dokładniej był K.
Jedyną stacją, która pracowała w standardzie G w Warszawie był Top Canal, fonia 5,5 MHz, modulacja FM.
System kodowania koloru, nie ma nic wspólnego ze standardem telewizyjnym. Wszystko są to kwestie umowne.
>Sławek<
Sławek

Postprzez Seba133 » 01 sie 2013, 19:34

Slawek napisał(a):No i niestety jako młodemu wówczas fascynatowi UKF-u, tej różnicy bardzo brakowało.

Ja PR 1 w FM OIRT (73,01 MHz Łódź) Słuchałem tylko od połowy 1983 do 1984 i to jeszcze dzielenie pasma z RP 4. Jedynka w UKF-ie wróciła dopiero w 1997r. jak się nie mylę również w Warszawie.
Seba133

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pałac Kultury i Nauki w Warszawie