[Historycznie] Smok analog - Św. Krzyż

[Historycznie] Smok analog - Św. Krzyż

Postprzez Łukasz-O » 01 gru 2011, 02:25

To już nie smoka epoka - chciałby się dodać ;)
W zasadzie temat powinien być chyba w dziale Off topic.

Ostatnio robiłem porządki w domu i znalazłem starą pocztówkę, którą wysłałem jako pamiątkę z kolonii do rodziców. Stempel pocztowy jest nie wyraźny (86 albo 88r.). Sama fotografia pochodzi pewnie z pierwszej połowy lat 80-tych.
Św Krzyż.jpg

Jako ciekawostkę podam, że w państwowych kioskach mieszczących się przed bramą klasztoru nie było pocztówek z motywem "klasztornym", tylko typowe widoczki gór świętokrzyskich no i ta. Ówczesna władza uznała bardziej za stosowne pochwalenie się wieżą, niż kościołem ;) Cała kolonia była tym faktem oburzona, po za mną oczywiście. Trochę absurd, gdyż w tamtych czasach panował zakaz fotografowania takich obiektów, a tu proszę - pocztówka z wieżą. No jeszcze PKiN można było dostać Warszawie ;)

PS
Pocztówki z klasztorem i motywami religijnymi były tylko za bramą klasztorną :D
Łukasz-O
Ekspert

Re: [Historycznie] Smok analog - Św. Krzyż

Postprzez Slawek » 01 gru 2011, 16:08

Bardzo ładny obiekt, jeden z moich ulubionych.
Pocztówkę też mam gdzieś. Zdjęcie pochodzi prawdopodobnie z początku lat 80-tych.
Zacznijmy więc od góry:
1.) Tubus - antena UHF kanał E28 pol. H, wysterowana z nadajnika z PA klistronowym, prawdopodobnie jest to antena polska,
Moc 1000 kW ERP - TVP 2, charakterystyka dookólna
2.) Anteny kanału R3 pol. H. Moc 200kW ERP - TVP 1, wysterowane z czechosłowackiego nadajnika firmy Tesla, charakterystyka dookólna
3.) Anteny UKF-FM OIRT, pol . H, charakterystka dookólna.
Program 2 PR - 71,15 MHz, moc 62 kW ERP, wysterowanie para nadajników ZARAT NRU,
Program 3 PR - 72,71 MHz, moc 62 kW ERP, wysterowanie para nadajników ZARAT NRU,
Program 4 PR - 70,49 MHz, moc 62 kW ERP, wysterowanie para nadajników ZARAT NRU + koder stereofoniczny do 1984 r. załączany zdalnie.
Na tej częstotliwości nadawło też Polskie Radio Kielce w programie lokalnym /podział czasu antenowego z PR 4/.
Prowadzona emisja była stereofoniczna.
4.) Anteny kanału R5 pol. H. Moc 2 kW ERP - TVP 2, wysterowane z nadajnika ZARAT NTV, charakterystka dookólno-kierunkowa w strone Kielc.
5.) Na dolnym tarasie, radiolnia NEC, prawdopodobnie łącze PKiN - Św. Krzyż, i niewidoczne YAGI z rezerwy dosyłu UKF-FM z Chorągwicy.
Św. Krzyż mógł być też przęsłęm radioliniowym dla Chorągwicy - Kraków i Kosztowy -Katowice.
Pozdrawiam.
Sławek.
Slawek

Postprzez Marcin » 01 gru 2011, 18:18

Sławku - czemu była prowadzona emisja TVP2 na dwóch kanałach ( E28 i R5 )?
Marcin

Postprzez Slawek » 01 gru 2011, 20:39

Marcin napisał(a):Sławku - czemu była prowadzona emisja TVP2 na dwóch kanałach ( E28 i R5 )?

Witam.
Z tego co pamiętam, a wyczytałem to kiedyś bardzo dawno temu w literaturze radiowej, dla Programu 2 Telewizji Polskiej
przeznaczono kanały z zakresu UHF. Nie mniej jednak z uwagi na prośby telewidzów, tam gdzie był możliwość uruchamiano
nadajniki małej mocy dla Programu 2 właśnie w zakresie jeszcze VHF.
Taka sytuacja zaistniała m.in. na Św. Krzyżu. Należy jeszcze podkreślić, że produkcję telewizorów z głowicą UHF rozpoczęto dopiero w
początkach lat 70-tych. Dużo było jeszcze w użyciu starych Belwederów, Szmaragdów, Neptunów np. 413, Ametystów.
To dla ich użytkowników była prowadzona jeszcze jakiś czas emisja równoległa na kanale R5.
W Warszawie z kolei było odwrotnie TVP1 był jednocześnie na R2 i E27.
Historia emisji telewizyjnej ze Św. Krzyża, zaczęła się jednak nie od RTCN-u, tylko od Klasztoru, który znajduje się nieopodal.
Opiszę ją wkrótce.
Pozdrawiam.
Sławek.
Slawek

Postprzez roberto » 02 gru 2011, 21:04

Ciekawy materiał filmowy nakręcony na obiekcie Św. Krzyż .

http://www.youtube.com/watch?v=mMf8hSYVxFc

Materiał pochodzi z forum krótkofalowców http://sp7pki.iq24.pl/
roberto
Site Admin

Postprzez Marcin » 02 gru 2011, 21:57

A propoa filmu.
Widzę, że koledzy konserwują "przemiankę" na 2m i na 70cm.
SR7V otwiera się tonem CTCSS 88.5hz. Wyjście 145.625, wejście oczywiście 600khz niżej.
Wolę jednak ton 1750hz. Nie trzeba go "puszczać" radiem tylko wystarczy umieć ... zagwizdać i przemiennik się otwiera.
Pracują tam cztery anteny / z tego co pamiętam pałki radmorowskie/.
Film obejrzałem pobieżnie (mam dziś problemy z Youtube), więc może padały tam jakieś inne dane techniczne. Moje są sprzed około roku.
Przemiennii słyszę bardzo dobrze na antenie magnesowej "ćwiartce" na to pasmo, wykonanej własnoręcznie z nudów :lol: , rurki fi10 i starej podstawy magnetycznej /od jakiejs lipnej anteny na CB ze stajni Midlanda /
Anteny niczym nie stroiłem więc tak naprawdę nie wiem jakie są dokładnie jej parametry (upragniony przeze mnie MJF-269 pokazałby mi wszystko).
Św.Krzyż miewam śladowo nawet na antenie heliakalnej standardowo dodawanej do ręczniaka stojąc przed domem.
Daje to pojecie o potędze tego obiektu nadawczego.
Marcin

Postprzez Slawek » 03 gru 2011, 13:01

roberto napisał(a):Ciekawy materiał filmowy nakręcony na obiekcie Św. Krzyż .

http://www.youtube.com/watch?v=mMf8hSYVxFc

Materiał pochodzi z forum krótkofalowców http://sp7pki.iq24.pl/

Wielkie Podziękowania dla Roberta za link do filmu.
W 12 minucie widać zdemonowane stare anteny UKF-FM OIRT.
To dipole całofalowe, zamontowane podczas remontu ośrodka w 1985 r.
Pierwsze anteny miałem przyjemność widzieć na ziemi po zdemontowaniu, podczas wycieczki szkolnej na Św. Krzyż, właśnie w czerwcu1985 r.
Są to anteny widoczne na pocztówce zamieszczonej przez Łukasza.
Widać jak są to ogromne anteny oraz jak duża jest ich średnica.
Widziałem kiedyś nową pojedyńczą antenę na jednej z wystaw Tele-Audio-Video w PKiN-ie.
Taki dipolek naprawdę robił ogromne wrażenie, szczególnie jak się przy nim stanęło "oko w oko".
Moc 1kW z nadajnika, to dla takiego dipolka, naprawdę pryszcz.
Odpowiednio duża średnica dipola, pozwala na efektywne wypromieniowanie pełnej mocy dostarczonej z nadajnika, przy jednoczesnym łatwym strojeniu
gwarantującym uzyskanie prawidłowego "płaskiego" swr w dość szerokim zakresie częstotliwości roboczych.
Współczesne konstrukcję są już trochę inne - bardziej zaawansowane, no i oczywiście dużo bardziej "szczuplejsze".
Sławek.
Slawek

Postprzez Łukasz-O » 03 gru 2011, 23:15

Slawek napisał(a):Współczesne konstrukcję są już trochę inne - bardziej zaawansowane, no i oczywiście dużo bardziej "szczuplejsze".
Sławek.

Przede wszystkim są dużo lżejsze. Stary OIRT w Raszynie ważył aż 27 ton łącznie z masywnym stelażem. To co teraz wisi na maszcie to jest nic. Era miniaturyzacji w każdej dziedzinie życia nas dotknęła ;)

Film bardzo ciekawy. Zabezpieczenie batów przed upadkiem trochę nieprofesjonalne. Fajna jest też aluminiowa końcówka oczkowa zaprasowana na lince miedzianej do uziemienia na jednej z anten ;) Zastanawia mnie też burdel w mocowaniach fiderów i przewodów czym popadnie na barierkach. To chyba jest norma na wszystkich obiektach. Nie ważne co i jak aby działało.
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez Slawek » 04 gru 2011, 01:51

Łukasz-O napisał(a):Zastanawia mnie też burdel w mocowaniach fiderów i przewodów czym popadnie na barierkach. To chyba jest norma na wszystkich obiektach. Nie ważne co i jak aby działało.

Niestety szwajcarskiej precyzji z Raszyna trochę ciężko się dopatrzyć, a wielka szkoda, bo obiekt wspaniały i widać, że bardzo zaniedbany.
Przydałby się jakiś generalny remont, ale zdaje się, że dni RTCN-u mogą być policzone na korzyść powstania nowego obiektu w byłym ośrodku radiokomunkacji satelitarnej w Psarach, gdzie jest palnowane postawienie najwyższgo obecnie masztu w Polsce o wysokości 420 m.
Św. Krzyż jest już w chwili obecnej obiektem zdalnym, tylko nie wiem, skąd jest zarządzany, czy z Chorągwicy czy też może z Raszyna lub PKiN-u.
Zdaje się, że Raszyn też ma być lub nawet już jest obiektem zdalnym. Na pewno długofalowy szwajcarek raczej miał dyżurnego na miejscu.
Tak jak kiedyś już wpominałem, współczesnym nadajnikiem UKF-FM można sterować przy pomocy sieci GSM.
Sławek.
Slawek

Postprzez Łukasz-O » 05 gru 2011, 00:08

Raszyn ma jeszcze obsadę (chyba), przynajmniej okrojoną. Ile razy tamtędy przejeżdżam to widzę samochody na parkingu i palące się światła w budynku głównym. Ciekawe jak długo :|
Łukasz-O
Ekspert

Następna strona

Powrót do [Historycznie] Smok analog - Św. Krzyż