Pytania dotyczące pierwszego oficjalnego zwiedzania

Spotkania miłośników radiofonii które się odbyły

Moderator: Łukasz-O

Re: Pytania dotyczące pierwszego oficjalnego zwiedzania

Postprzez cubznpl » 23 gru 2012, 15:54

Łukasz-O napisał(a):To były tradycyjne szafy rozdzielcze produkcji "Elektromontaż". Oczywiście produkowane były pod konkretne zamówienie i odbiorcę. Niby takie same a każda inna ;) Cały ówczesny przemysł na tym wisiał, wiele z nich działa do dnia dzisiejszego.
Link

No tak, widziałem te zdjęcia już dawno temu, ale nigdzie tam nie widać żadnych oznaczeń producenta lub typów.
Wtedy takich cudów jak system SEPAM nie było ;)
cubznpl
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 23 gru 2012, 16:08

cubznpl napisał(a):Wtedy takich cudów jak system SEPAM nie było ;)

Jedyne oznaczenie znalazłem na panelu energetycznym:
Tabliczka.jpg
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez soundsystem » 27 gru 2012, 11:43

filmik kapitalny. gratulacje. wspaniały prezent pod choinke.
A ja mam pytanko. Dysponujecie moze dokładnym zdjeciem mapy widocznej na filmie w 12mni 34 sek?? sa na niej narysowane wszystkie szczegóły zakopane w ziemi. miedzy innymi kable do do obiektow na polu masztowym.
...aby mowa polska
w całym kraju
i daleko poza
jego granicami
słyszana była...
soundsystem
Ekspert

Postprzez Łukasz-O » 29 gru 2012, 00:45

Mapa jest z 1993r.
Po większej analizie okazało się, że nie wszystkie informacje zawarte w mapie, są adekwatne do rzeczywistości. Np. według mapy do masztu dochodził tylko jeden kabel YKY 4x16mm2, tym czasem w rozdzielni nn są dwa kable YKY 4x16mm2 i jeden YKY4x10mm2 (do samego masztu) - wszystkie opisane aluminiowymi opaskami.

Zdjęcia mamy. Mogę je wysłać w pełnym rozmiarze prywatnie. Na forum po zmianie rozdzielczości niewiele zobaczysz.
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez cubznpl » 15 sty 2013, 00:46

Czy macie jakieś informacje o sieci czasu, która najprawdopodobniej pracowała w budynku lub budynkach RCN?
Zegary jakie widać na zdjęciach wyglądają na zegary wtórne pracujące w sieci czasu.
Ciekawe, gdzie w takim razie był zainstalowany zegar-matka, może w pomieszczeniu z generatorami wzorcowymi?
Zaglądaliście do tego pomieszczenia?
cubznpl
Site Admin

Postprzez roberto » 15 sty 2013, 09:15

Zegar (matka) był zainstalowany w pokoju kierownika , widać go przez moment na filmie http://www.youtube.com/watch?v=iyoLASYbvw0
Niestety szczegółów dotyczących tego urządzenie nie znam . Trzeba by zapytać Pana Witka , być może dysponuje jakąś dokumentacją . Wiem tylko tyle , że było to bardzo awaryjne urządzenie .
Części biurowej niestety nie zwiedzaliśmy , powodem było sztywne stanowisko dyrekcji Orange . Wystąpiłem o zgodę na udostępnienie części technicznej budynku , do biurowo - socjalnej mieliśmy zakaz wstępu .
roberto
Site Admin

Postprzez cubznpl » 15 sty 2013, 15:36

roberto napisał(a):Zegar (matka) był zainstalowany w pokoju kierownika , widać go przez moment na filmie http://www.youtube.com/watch?v=iyoLASYbvw0
Niestety szczegółów dotyczących tego urządzenie nie znam . Trzeba by zapytać Pana Witka , być może dysponuje jakąś dokumentacją . Wiem tylko tyle , że było to bardzo awaryjne urządzenie.

Takiego modelu nie znam, ale skoro było awaryjne, to pewnie to Predom Metron lub podobna polska firma :-)
Naprawialem kiedyś z ojcem (który jest zegarmistrzem) sieć czasu, ale było to bardzo proste urządzenie zamontowane do zegara mechanicznego z napędem obciążnikowym-strunowym. Składało się z fotokomórki próżniowej (http://pl.wikipedia.org/wiki/Fotokom%C3%B3rka_pr%C3%B3%C5%BCniowa), żarówki oświetlającej ją oraz przysłony zamontowanej na osi koła sekundowego. (To koło robi jeden obrót na minutę). No i był jeszcze jakiś prosty układ wykonawczy, chyba na przekaźniku. Zegar matka wysyłał impulsy co minute, w przypadku awarii trzeba było wszystkie zegary córki przestawić ręcznie w celu ustawienia prawidłowego czasu. Podobnie w czasie sezonowych zmian czasu. Nowocześniejsze sieci czasu "nadrabiają" czas w ciągu ok. 20 minut przy zmianie czasu z zimowego na letni, a w przypadku zmiany na czas zimowy zatrzymują się na godzinę.
cubznpl
Site Admin

Postprzez roberto » 15 sty 2013, 16:19

Zegar kojarzy mi się z dworcem kolejowym , więc prawdopodobnie jest to produkt KZŁ Bydgoszcz , lub Elektronika Poznań.
Metron chyba produkował tylko konstrukcje mechaniczne (mechanizm wahadłowy) wyposażony w specjalną dedykowaną przystawkę .
Wersje elektroniczne miały dodatkowo poza wskazaniem czasu możliwość współpracy z systemem "odbijania" kart pracy w zakładach .
roberto
Site Admin

Postprzez cubznpl » 15 sty 2013, 18:28

Predom Metron produkował także zegary sterujące, jeden z nich jest zamontowany w szafie sterującej oświetleniem przeszkodowym w RCN.
Były one mechaniczne z elektrycznym naciągiem, chociaż ostatnie modele miały już mechanizm kwarcowy, tu jest ich sporo, na następnej stronie jest też model kwarcowy:
http://muzeumenergetyki.org/okres-po-1945-r/liczniki.html?start=10
O ile dobrze pamiętam, te mechaniczne miały przystawkę balansową produkcji Mera Błonie, ale tego nie jestem pewien, bo rozkręcałem taki zegar ostatnio ok. 20 lat temu :)
cubznpl
Site Admin

Postprzez roberto » 15 sty 2013, 23:47

Zegar , oraz (matka) były produkcji Szwajcarskiej raczej nie dokopiemy się do dokumentacji .
roberto
Site Admin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotorelacje z naszych wypraw