Pytania dotyczące pierwszego oficjalnego zwiedzania

Spotkania miłośników radiofonii które się odbyły

Moderator: Łukasz-O

Re: Pytania dotyczące pierwszego oficjalnego zwiedzania

Postprzez cubznpl » 16 sty 2013, 00:06

roberto napisał(a):Zegar , oraz (matka) były produkcji Szwajcarskiej raczej nie dokopiemy się do dokumentacji .

Szwajcarski i awaryjny? To trochę dziwne...
Ciekawe, czy był synchronizowany sygnałem DCF77 (ta radiostacja pracuje od 1973 roku, więc to jest teoretycznie możliwe) i czy w ogóle dałoby się odebrać sygnał DCF77 w pobliżu pracujących urządzeń radiostacji.
U mnie z odbiorem DCF są problemy w trakcie opadów atmosferycznych i mgły, ale zazwyczaj odbiór jest prawidłowy (najprawdopodobniej, gdyż zegar będzie działał także przy zakłóconym sygnale DCF).
cubznpl
Site Admin

Postprzez roberto » 16 sty 2013, 07:55

cubznpl napisał(a):
roberto napisał(a):Zegar , oraz (matka) były produkcji Szwajcarskiej raczej nie dokopiemy się do dokumentacji .

Szwajcarski i awaryjny? To trochę dziwne...
Ciekawe, czy był synchronizowany sygnałem DCF77

Dlaczego dziwne ? Tam na każdym kroku są sprzęty z logo BROWN BOVERI , i nie mam na myśli tylko nadajników .
Synchronizacji DCF nie było , zegar miał własny wbudowany generator .
roberto
Site Admin

Postprzez cubznpl » 16 sty 2013, 09:53

roberto napisał(a):Dlaczego dziwne ? Tam na każdym kroku są sprzęty z logo BROWN BOVERI , i nie mam na myśli tylko nadajników .

Dziwne, że sieć się psuła, chociaż była szwajcarska.
Profesjonalny sprzęt szwajcarski do pomiaru czasu jest wykonany bardzo solidnie, z "cywilnymi" zegarkami wbrew pozorom było już trochę gorzej (nie będę zanudzał przykładami).
Jeśli chodzi o Brown Boveri to nigdy nie widziałem zegara tej firmy, chronometrażem sportowym oraz systemami sieci zegarowych lub pomiaru czasu pracy zajmowały się i zajmują do dziś głównie firmy Longines i Omega.
Czy na zegarach-córkach nie widać żadnego logo?
Omega zazwyczaj zawsze się reklamowała swoim logo Ω
cubznpl
Site Admin

Postprzez roberto » 16 sty 2013, 17:06

Nie wiem jaka to była firma . W około 50-ciu skoroszytach dokumentacji nie ma tej dotyczącej zegara . Na pewno był to produkt rodem z Szwajcarii .
W zasadzie były to tylko dwa zegary , jeden w hall-u i drugi przy wejściu . Może te zegary "córki" były Polskiej produkcji , a jedynie "matka" Szwajcarska.
Nie chcę gdybać , ty widzę jesteś lepiej zorientowany w temacie . Na pewno wrócimy jeszcze do tego jak tylko pojawią się nowe fakty .
roberto
Site Admin

Postprzez cubznpl » 16 sty 2013, 17:20

roberto napisał(a):Nie wiem jaka to była firma . W około 50-ciu skoroszytach dokumentacji nie ma tej dotyczącej zegara . Na pewno był to produkt rodem z Szwajcarii .
W zasadzie były to tylko dwa zegary , jeden w hall-u i drugi przy wejściu . Może te zegary "córki" były Polskiej produkcji , a jedynie "matka" Szwajcarska.

Tak też mogło być, bo sieci czasu są chyba ustarandaryzowane na świecie, a raczej na pewno w Europie.
Być może zegary wtórne to jakieś polskie Polmatik, było ich sporo.
Polmatik był krajowym systemem automatyki i pomiarów, ich wyroby były powszechne np. na dworcach.
Jest jeden taki na Allegro:
http://allegro.pl/zegar-dworcowy-35-cm-chronopas-polmatik-i2918301182.html
cubznpl
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 16 sty 2013, 20:26

roberto napisał(a):Nie wiem jaka to była firma . W około 50-ciu skoroszytach dokumentacji nie ma tej dotyczącej zegara . Na pewno był to produkt rodem z Szwajcarii .
Nie chcę gdybać , ty widzę jesteś lepiej zorientowany w temacie . Na pewno wrócimy jeszcze do tego jak tylko pojawią się nowe fakty .

Jeszcze taki sam jest na wartowni ;)

Zegar
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez cubznpl » 16 sty 2013, 21:32

O ile dobrze widzę (np. na filmie-dokumentacji) były to proste zegary wtórne sterowane impulsami minutowymi.
(Świadczy o tym brak sekundnika).
Konstrukcyjnie takie same same, jak ten Polmatik z Allegro (link podałem wcześniej).
Może to być też Polmatik, nigdzie nie widać żadnego logo lub napisów.
Możliwe, że miały one układ "resetu", który ustawiał godzinę 12, zegar przy głównym wejściu wygląda na "zresetowany".
Dzięki temu nie trzeba było każdego ustawiać indywidualnie i mogły one być zawieszone wysoko.
cubznpl
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 16 sty 2013, 22:27

Myślicie, że one były razem "sprzężone"? Sorry za laickie nazwy ale nie jestem w temacie ;) Jeśli tak, to jakie miało to strategiczne znaczenie dla RCN?

Ten ze zdjęcia w wartowni ma widoczny przewód zasilający. Ciekawe czy to tylko zasilanie, czy może sterowanie zdalne?
Łukasz-O
Ekspert

Postprzez cubznpl » 16 sty 2013, 22:38

Praca tych zegarów jest bardzo prosta. Zegar-matka nadaje co minute impuls, co drugi impuls ma zmieniona polaryzację (zamieniony plus z minusem). Napięcie w małych sieciach to najcześciej 12V, w dużych 24 lub 50V. Zegar wtórny to tylko zwykły silnik krokowy z "zapadką" oraz przekładnią wskazań, impuls z sieci przestawia go o minutę do przodu.
Nowsze miały też "zerowanie", czyli ustawianie na godzinie 12 (prosty układ ze stykami).
Do zegara-córki (prawidłowa nazwa to zegar wtórny) były doprowadzone tylko dwa przewody od sieci czasu właśnie.
Wszystkie zegary-córki były zależne od zegara-matki.
cubznpl
Site Admin

Postprzez Łukasz-O » 16 sty 2013, 22:43

Ok, dzięki za wytłumaczenie, teraz rozumiem zasadę działania. Tylko jeszcze pytanie, czy identyczny czas, co do minuty (nawet na wartowni) był aż tak ważny dla życia RCN?
Łukasz-O
Ekspert

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fotorelacje z naszych wypraw