Technikalia - audio radiostacji i emisja

Moderator: anodowy

Re: Technikalia - audio radiostacji i emisja

Postprzez anodowy » 01 sie 2013, 22:03

widze ze przybywa digitalizerów, są problemy z pozyskaniemm informacji z internetu - nie zapominac o pierwowzorze audio na tasmie zestarzalej w harmoniczne i nieznanych defektach zapisu magnetofonowego.
cyt fragment-

"Składowa stała powstaje też bardzo często podczas konwersji sygnału analogowego na postać cyfrową. Tutaj źródłem jej jest niedostateczna kalibracja przetworników analogowo-cyfrowych urządzenia używanego do rejestracji materiału (a więc najczęściej karty dźwiękowej). W istocie przetworniki te konstruowane są jako unipolarne, czyli pracujące z jedną polaryzacją napięcia sygnału przetwarzanego. Podobnie jak w przypadku analogowych układów wzmacniających, poprawne przetwarzanie sygnałów przemiennych wymaga więc przesunięcia punktu odniesienia, co uzyskuje się przez dodanie napięcia stałego równego połowie zakresu dynamicznego przetwornika do sygnału analogowego. Odpowiadająca temu przesunięciu wartość cyfrowa jest odejmowana od wyniku przetwarzania w obwodach cyfrowych urządzenia, a czasem dopiero przez oprogramowanie sterownika karty. Taka metodologia ma szansę właściwie tłumaczyć wartości chwilowe sygnału na ciąg liczb, o ile stałe przesunięcie rzeczywiście odpowiada wartości cyfrowej, co niestety najczęściej nie ma miejsca. Wskutek niestabilności parametrów, a także niewystarczającej precyzji w procesie produkcyjnym układów scalonych, obserwujemy pewien rozrzut, który nieuchronnie prowadzi do permanentnego przesunięcia wzajemnego (ang. offset) wartości analogowego i cyfrowego "zera". Nagranie materiału za pomocą takiego przetwornika skutkuje więc dodaniem do każdej próbki pewnej stałej wartości, identyfikowanej później jako składowa stała.Wszelkie procesy nieliniowe są okazją do intermodulacji pomiędzy składnikami widmowymi, a w wyniku tego zjawiska bardzo często powstaje składnik stały. Jako przykład rozważmy zastosowanie twardego ogranicznika amplitudy o działaniu natychmiastowym (ang. brickwall limiter) - często stosowanego narzędzia do zwiększania głośności materiału (zabieg ten polega na wzmocnieniu sygnału o kilka decybeli, przy jednoczesnym użyciu limitera w celu ograniczenia wartości najwyższych pików i uniknięcia przesterowania). Jeśli, pomimo zerowej wartości średniej, ograniczany sygnał jest asymetryczny, często przycięte zostaną tylko wierzchołki o jednej polaryzacji, powodując w ten sposób utratę balansu pomiędzy dodatnimi a ujemnymi połówkami przebiegu, a w rezultacie - pojawienie się niezerowej składowej stałej."

dodam ze nasz wykres porównawczy ma już usunietą skladową stałą, inne karty ADC mają w sobie wbudowane opcje eliminacji DC, ale od prostej karty komputerka nie wymagajmy tego co zapewnia choćby rekorder CDR Philipsa. Zresztą dziś lapcie juz nie mają wejscia line input.
anodowy
Site Admin
 
Posty: 425
Dołączył(a): 11 sie 2011, 07:29

Re: Technikalia - audio radiostacji i emisja

Postprzez Sławek » 01 sie 2013, 22:15

Wielkie Dzięki, o to mi chodziło...muszę sprawdzić jak to jest w moim laptopie, bo jak na razie wszystkie nagrania na nim mam z Philipsa, który odziwo mimo już leciwego wieku zachowuje się nadzwyczaj przyzwoicie...choć dla przykładu z CDR z archiwum bywa różnie, dużo lepiej jest z CDRW.
Ale to może zostawmy na inny wątek.
Pozdrawiam
>Sławek<
Sławek
 
Posty: 97
Dołączył(a): 16 lip 2013, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona

Powrót do Technikalia - audio radiostacji i emisja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron